| AlexDinTimis a întrebat:

Buna membrii TPU! Fratele meu de 4 ani a facut mononucleoza infectioasa,i s-a marit splina, ficatul, etc. Intre timp a facut infectie in gat, are nasul infundat(nu respira deloc pe nas).I-am facut toate analizele. Acum "tratam" mononucleoza. Ii dau dexametazona. As vrea sa ii dau Cefort pentru a-i trata nasul si gatul. Intrebarea mea este: Pot sa ii dau Cefort? Nu ii afecteaza ficatul care este deja cat al unui adult? Imi e teama ca Cefortul sa nu-i faca vreun rau. Multumesc frumos pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ii dai cefort daca nu ti-l recomanda special medicul. In mononucleoza se evita foarte foarte tare antibioticele si se dau numai in situatii limita (meningita, pneumonie) fiindca pot da o hepatita mortala, in combinatie cu virusul EBV. Sub nici o forma nu-i dai antibiotic acasa, ci numai in spital, sub atenta supreveghere medicala.

| AlexDinTimis explică (pentru Brigaela):

De 5 zile are febra si nasul infundat de tot. As vrea sa ii dau cefort ca sa se mai amelioreze febra si nasul. Am fost la vreo 5 medici si din toti doar unul mi-a spus sa nu ii dau. Totusi inca imi este frica sa ii dau cefort, poate ii afecteaza ficatul. Si de fratele meu are grija mama, ea fiind asistenta la Spitalul Judetean. Crezi ca il afecteaza in asa fel incat sa apara complicatii?

| Brigaela a răspuns (pentru AlexDinTimis):

Afectarea ficatului in combinatia antibiotic plus mononucleoza infectioasa este rara, doar 1 din 50 de copii va face hepatita, dar acel copil va muri, fiindca este incompatibila cu viata. Nu stiu sa-ti spun daca fratele tau este acela unul sau nu, dar nu i-as da in nici un caz antibiotic. Cel mult daca il internati in spital si acolo considera medicul ca va muri fara antibiotic, desi de nas infundat nu se moare. In mononucleoza poate avea febra mare pana la 3 saptamani, deci e normal.

| tyana a răspuns:

Alex de ce nu iei legătura cu medicul care îi tratează boala? În aceste cazuri medicamentele nu se dau după ureche pentru că pot face mai mult rău decât bine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se administrează nici un fel de medicament unui copil de 4 anişori FĂRĂ acordul medicului pediatru ( sau a specialistului care-l tratează )!

Ca să NU mai amintesc că, îmi pun semne de întrebare privind modul în care aţi obţinut Cefort...

Acest medicament are regim de prescripţie "S/P-RF - Medicamente eliberate in locatii speciale (spitale) si prescriptia se retine in farmacie"!

"Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Cefort
• la copii cu vârsta între 3 săptămâni şi 12 ani, deoarece doze mai mari de 80 mg/kg pot determina precipitarea biliară a ceftriaxonei;

dacă aveţi boli de ficat sau dacă aveţi afecţiuni ale vezicii biliare; este posibil să nu puteţi utiliza ceftriaxona sau să aveţi nevoie de ajustarea dozei, de aceea anunţaţi medicul înainte de începerea tratamentului." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......T-1-g.aspx

Toate cele bune şi multă sănătate.