| razvan616 a întrebat:

Buna seara, tocmai ce am facut analizele si mi-a iesit ficatul marit, mentionez ca nu am mancat foarte multe prostii, dulciuri sucuri etc, dar am avut o perioada de stres si nemultumiri destul de lunga, cat de mult afecteaza stresul ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuStimaSiRespect a răspuns:

Deja se pare că ficatul mărit este o nouă sursă de stres pentru tine.
Partea cea mai rea a stresului este că îți dă starea de spirit cu totul peste cap, problemele de sănătate sunt doar un efect secundar.
Știu că e mai ușor de zis decât de făcut, dar încearcă să nu mai pui la suflet toate problemele cu care te confrunți și să nu te mai consumi din lucrurile care oricum nu depind de tine.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, atat stresul cand si mancatul neregulat si nesanatos, afecteaza ficatul.
Am uitat sa mentionez ca sucurile si alcoolul sunt iarasi toxice pentru ficat, fiindca este foarte mult zahar concentrat si chimicale, ori alcool care se proceseaza in ficat si daca-i afectat, atunci il distruge.

Ficatul se reface in cateva luni daca este doar marit, daca de azi pui mana si mananci sanatos, bei doar apa si ceaiuri si evidnet culcarea este foarte devreme, de la 9-10 seara si dormit minim 8 ore pe noapte.

| ArchangelElohim a răspuns:

De la stres, si eu am fost la un control si mi-a gasit ficatul obosit. fa-ti un obicei sa faci respiratii zilnice si vei mai scapa de stres si anxietate: https://www.youtube.com/watch?v=Z5CM1D8Z0cQ&ab_channel=WimHof