| AnDutZzA020 a întrebat:

Mi-a venit PRIMUL ciclu in august...dar dupa o luna nu mi-a mai venit! Oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cooldreams a răspuns:

Stai calma. Uneori mai apar mici dezechilibre hormonale si mai poate intarzia putin. NU uita ca in primii doi trei-ani vine neregulat (chiar si la doua luni), asa ca n-ai de ce sa te panichezi. Ai rabdare sa se regleze.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Asa e la inceput, cand iti vine cand nu si nu ar trebui sa te ingrijorezi, o sa se regleze cu timpul

| Cleopa a răspuns:

E normal, nu te speria. in primele luni de ciclu nu iti vine regulat, poate sa iti vina iar si peste trei luni. pana ce se regleaza complet trebuie sa treaca cam doi ani de zile...

| Sexualitate a răspuns:

Răspunsurile primite până acum sunt corecte. De la caz la caz (de la fată la fată) sunt foarte posibile aceste neregularităţi ale ciclului, cu absenţe şi reveniri, cu veniri peste data de calendar aşteptată, mai ales în primele luni şi în primii ani de ciclu. Uneori se întâmplă ca ciclul să devină realmente stabil, previzibil, abia după o perioadă de viaţă sexuală constantă, dar la alte femei, abia după prima naştere. Din acest motiv (pentru perspectivă o spun) "metoda calendarului", deşi metodă naturală, nu este considerată a fi o metodă anticoncepţională sigură. Plus că nu te apără în faţa BTS.

| anaadriana2 a răspuns:

Pai ...ciclul menstrual poate dura chiar si 2 ani pana la reglare. deoarece corpul are nevoie de timp pentru acomodare :*