| Daniela1299 a întrebat:

Buna! Mi s-a rupt aproape toată partea din față a unei masele, mai exact a unui premolar, iar când am fost la dentist a scos nervul si a plombat-o, astfel reconstruind o mica parte din masea si mi-a spus că a terminat. Intrebarea mea este, am nevoie si de o coroană? Oare maseaua ar putea rezista, având în vedere că nu s-a reconstruit mult din perete sau se va deteriora rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Eu am plombe de ani buni, la masele rupte. Vezi cum se comportă, depinde și de dinte și de plombă, cum ii îngrijești.Coroană nu ai de ce să pui acum când plomba e ok.

| Daniela1299 explică (pentru J0B0MAT):

Si a reusit sa iti reconstruiasca maselele în întregime?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Daniela1299):

Da, arată natural.

| Cristian_Mitrea_1994 a răspuns:

Se deteriorează rapid fără o coroana, gândește te ca măseaua ta este acum ca un telefon fără husă