| anonim_4396 a întrebat:

Mi se intampla ceva destul de ciudat. In ultimele cateva zile, m-am trezit dimineata cu senzatia de vezica plina si dureri. In somn nu simt nevoia de a merge la baie si dorm mult si la trezire e dureros si chiar nu pot urina ceva timp uneori. Am o durere atat de mare incat nu pot sta dreapta, nici macar nu pot ridica picioarele sa merg, merg tarsait... azi dimineata a fost mai grav, m-a luat din somn pe la 4 dimineata, adica m-am trezit peste noapte si odata ce m-am trezit am devenit brusc constienta de senzatia aia, care devenise de mult durere. Era un sentiment oribil, ca si cum aveam tot abdomenul sub o presiune mare, nu o mai simțeam doar la nivel de vezica. M-am ridicat cu foarte mare greutate si vreo 2 ore nu am putut urina. Ati patit asta vreodata? Ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa nu mai bei atat de multe lichide inainte de culcare cu 2 ore inainte, ca sa nu mai ai vezica plina.
Nu uita oricum, ca inainte de culcare, sa mergi la toaleta si sa urinezi.

| Iote a răspuns:

Durerea e din cauza vezicii pline, pe cale de a exploda. Ma mir ca nu te trezesti cand simti nevoia sa urinezi. Eu, cand gresesc si beau multe lichide seara, merg de 3-4 ori pe noapte la baie. Faptul ca nu mai poti urina, e un blocaj ce vine de la prea-plinul vezicii. Ca si cum te-ai tinut sa nu urinezi (si in fapt asta este). Ar fi cazul sa mergi la urolog daca nu ai un medic de familie bun care sa te ajute altfel. La urologie, nu recomand cistoscopia pentru simplul fapt ca devii predispusa la infectii. Se poate vedea si ecografic sau din analizele de sange.

| Nume6 a răspuns:

Cel mai probabil ai infectie urinara. Du urină la analiză, nu sta asa ca faci complicatii.

| iaskalotofquestionz a răspuns (pentru Nume6):

Nu cred ca e infectie... ci pur si simplu faptul ca ma tin foarte mult fara sa imi dau seama. adica in somn nu simt si ma trezesc cand deja m-am tinut ore in sir. Odata am fost la cinema si nu am simtit nevoia sa merg la baie, dar cand am iesit, nu mai puteam sa merg. Cumva nu simt eu la timp...