Întrebare recomandată | EmmyCRISS a întrebat:

Buna!
mi se intampla de foarte multe ori(acum ca sunt racita),mai ales unde e aerul inchis de exemplu la scoala, sa tusesc si sa nu ma mai pot opri, si incep sa tusesc atat de mult ca nu mai am aer si mi se face rau...ce trebuie sa fac sa mi se opreasca tusa asta?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

În primul rând mergi la farmacie şi cere antitusine. Apoi dai fuga la medicul de familie să nu fie cava mai grav.Multă sănătate!

| danielaxyz a răspuns:

Ai inceput de astm

| EmmyCRISS explică (pentru danielaxyz):

:s nu stiu ce sa zic adica mi se intampla asta numai cand sunt racita.

| danielaxyz a răspuns (pentru EmmyCRISS):

Eu iti recomand pe langa pastilute mucosin de tuse,un antibiotic natural, si anume tinctura de propolis, iti curata caile respiratorii, si eu eram sensibila in urma racelii, dar am luat propolis si nu mai am nimic

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

I-a un sirop, bea ceaiuri multe.

| princess97 a răspuns:

Si eu patesc la fel, dar imi terce cu niste simple bomboana mentolate care calmeaza gatul. Dar, du-te si la doctor pentru un control sa fii sigura ca esti ok!

| Adela_Ion_1989 a răspuns:

In lipsa racelii se numeste criza de "astm bronsic", iar daca esti racita da o fuga la farmacie sau doctor.

| lulia a răspuns:

Si eu patesc asa cand sunt racita uneori ma apuca o tuse seaca.ma gadila ceva in gat si nu o pot opri nicicum. tusesc pana imi dau lacrimile.bine macar ca se intampla rar, dar daca la tine se intampla mai des probabil ar trebui sa iei ceva medicamente.si daca nu trece nici asa...mergi si fa o raza la plamani.

| EmmyCRISS explică (pentru lulia):

Da si mie mi se intampla fix ca la tine, dar nu mai cand sunt racita deci nu cred ca as avea vreo problema serioasa cu plamanii