| CleoNd66 a întrebat:

Bună, nici nu știu cum să zic că mii rușine dar voi începe.
Cam de 1 lună când mă duceam la viceu mă durea fundul și în același timp aveam și o mâncărime. Însă astăzi când am fost la viceu am observat pe hârtie că a curs și sânge. La doctor nu vreau să mă duc că nu am încredere în doctori. Poți să ai ceva și ei îți zic alt ceva. Singuri nu știu. Mi sa întâmplat mie. Plus că îmi este și rușine. Vreau să știu de la ce poate fi și cum să fac sămi treacă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ai Hemoroizi sau Fisura anala.
Cumpara-ti Ultraproct supozitoare si unguent si foloseste ambele medicamente. Supozitoarele sunt pentru tratamentul hemoroizilor interni, unguentul pentru tratament extern.
Daca nu gasesti Ultraproct cumpara - ti Procto Glyvenol supozitoare si crema si foloseste ambele medicamente. Ultraproct e mai bun dar nu gasesti la toate farmaciile.
Pentru intarirea circulatiei periferice si evitarea pe viitor a crizelor hemoroidale sau fisurilor anale recomand un tratament cu Gynko Fort un medicament bazat pe extract de gynko biloba.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu ai incredere in doctori? De ce? Ce ti-au facut de ti-ai pierdut increderea in ei? Sau nu ai avut-o niciodata?

Trebuie sa mergi la medic, asa cum bine se vehiculeaza mai sus, e posibil sa fie hemoroizi, insa la fel de posibil e sa fie si cancer, care si el da sangerari. Probabil nu e cancer, insa mai bine mergi si vezi decat sa crezi ca ai hemoroizi si sa te trezesti peste un an cu cancerul care era deja tratat daca mergeai de acum.

| DrGoogle a răspuns:

Mai mult ca sigur ai hemoroizi, du-te la doctor nu e de joaca, crezi ca fundul tau e primul care il vad sunt satui.
Sanatatea pe primul loc! Bafta!

| SilviaPunct a răspuns:

Este momentul sa ai incredere intr-un medic si sa mergi sa te vada. Mergi la un gastroenterolog fara sa iti fie rusine, ei fac asta zilnic. Sanatate!

| RoxGn99 a răspuns:

Pot fi hemoroizii, sau o fisura anala. Eu zic totuși sa mergi la.un control, chestia cu sângele nu e ceva care poți trece cu vederea așa ușor.