| MihaiViteazul98 a întrebat:

de câteva luni de zile când merg la baie mai am mici sângerări. câteodată am observat și scaun negru dar doar odată sau de doua ori.
Însă ultima data am fost la baie nu mai fusesem de câteva zile și când am fost mi-a curs foarte mult sânge adică am făcut apa roșie. pe hârtie aveam sânge pot sa zic ca destul și Mam speriat. Ce pot face, ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca spui ca nu ai mai fost de cateva zile e clar ca esti constipat, datorita alimentatiei. Sangele poate fi de la mici rupturi ale anusului pentru ca ai scaun foarte tare si nu aluneca. Sau hemoroizi interni. Nu mai manca multa carne si paine. In general fara fast-food. Mananca fructe, legume, lactate ( lapte, chefir, sana, lapte batut).Un control la medic este cel mai indicat. Aici sunt doar pareri.

| MihaiViteazul98 explică (pentru darrio2007):

Am fost astăzi la baie și am avut scaun cu sânge din nou, apa era rosiatica am avut sânge și pe hârtie, s-a intamplat din nou. Sângele este foarte proaspăt. când am încercat sa ma șterg am obs ca sângele provine de undeva din interior și ma ustura atunci când folosesc hârtie

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiViteazul98):

Mergi la un control medical cat mai repede. Nu e bine ce ti se intampla.

| tickey a răspuns:

Cel mai probabil ai vreun hemoroid intern care s-a spart. Te sfatuiesc sa te duci la doctor.

| xCeline a răspuns:

Eu cred ca e vorba de fisuri anale nu hemoroizi la cum descrii tu situatia. Incearca sa bei lichide multe si sa nu mananci doar chestii uscate. Mergi pe ciorbe, salate, iaurturi etc. Incearca treaba asta o saptamana, doua si vezi apoi daca mai ai probleme. happy