| Loreen777 a întrebat:

Help! Urgent!sadCum sa scap de rosul unghiilor?! Mnu mai pot sa imi vad unghiile oribile! OMG! Sfaturi, va rog!sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Controleaza-te, femeie! phbbbbt
O sa fie greu la inceput, dar ai sa te obisnuiesti. Numai ca totul trebuie sa porneasca din cap. Vointa si autocontrol, de asta ai nevoie. Cand simti nevoia sa rozi, cauta altceva, numai sa ai grija sa nu-ti dezvolti alte ticuri instead! laughing

| Loreen777 explică (pentru yellowalien):

Am 11 ani, de ce imi spui femeie?

| yellowalien a răspuns (pentru Loreen777):

N-am stat sa studiez cati ani ai. In orice caz, ceea ce am scris ramane valabil. Invata sa te controlezi si totul va fi bine cu unghiile tale.

| Loreen777 explică (pentru yellowalien):

Ok,oricum mercihappy

| JamilaGizeh a răspuns:

Cum vrei sa arate unghiile tale?
http://www.google.com/......tp?/imgres

sau

http://www.google.com/......tp?/imgres

daca vrei sa arate ca in a doua imagine, nu le mai roade!

| Monik11 a răspuns:

Buna.
Exista la farmacii lacuri incolore pentru ungii cu gust neplacut care este conceput special pentru acest viciu.(roaderea ungiilor)

Mai usor ar fi sa iti dai cu ardei foarte iute pe ungii si pe pielea de pe margini.

Poti sa iti tai ungiile foarte mici iar asa nu le mai poti apuca cu dintii.

Poti ruga persoanele care sunt in preajma sa te atentioneze atunci cand iti rozi ungiile.

Daca ai varsta potrivita iti poti pune ungii false si nu vei mai putea sa le rozi.