| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Nu știu de ce, dar mă trezesc zilnic la ora 8, dorm 8 ore și totuși mă trezesc obosită. Sunt obosită toată ziua, mă doare capul și nu mă pot concentra, până pe la ora 17-18. Atunci îmi trece oboseala și pot învăța liniștită. Sunt studentă, am avut examene, am încercat să învăț în timpul zilei dar nu pot, am fost nevoită să fac nopți albe. Nu a fost mereu așa... A mai avut cineva problema asta? Ce aș putea face? O să merg și la medic, dar aș vrea să trec de sesiune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Ia antifoneazati tu locuinta
implus cumpara o perdea prin care sa nu mai treaca razele soarelui
si pune aerul conditionat sa poresca dar incet incet
vezi ca unele aere conditionate au modul somn
acest mod apare doar daca ai telecomanda originala
sau daca le pornesti de pe telefonul mobil
si racesc aerul din camera dar fara sa faca nici un fel de zgomot
pentru ca incepe sa se incalzeasca
pentru ca incepe sa rasara soarele
iar creierul primatelor de milioane de ani pe scara evolutiei a fost dresat de catre natura sa reactioneze cu trezirea in cazul observarii culorii albastre violet sau al razelor ultraviolete
dar daca la tine nu ajunge pic de lumina de la cer poti sa mai dormi
si becurile din casa contribuie
chiar si un led albastru te poate trezi daca ai cumva un router sau orice cand nu mai esti obosita gata si ai vazut culoarea albastra te trezesti
elimina culoarea albastru blio violet din orice sta prin camera aia pentru ca te trezeste da trezirea la creier
dar daca ai becurile galbene prn casa merge
dar noaptea nici macar o lampa de veghe nu e bine sa ai aprinsa ca poate sa ia foc si nu numai asta ci razele ultraviolete de la acel neon din lampa de veghe te trezesc
in afara de asta frigiderul pune-l intr-o priza programata sa nu ii dea curent intre ora 5 dimineata si ora 9 dimineata
ca sa nu ii auzi motorul
nu se incalzeste daca nimeni nu deschide usa
sunetul de la motorul firgiderului te poate trezi

| haileewatson a răspuns:

Ai avut o perioada stresanta si ti-ai obosit corpul. Fa sport, mananca sanatos si dormi 8 ore pe noapte.

| user0010 a răspuns:

•Regenerare T.S.M. Alergare ușoară pe o distanță de 2 km cu câteva reprize de accelerare, bătăile inimii să ajungă undeva la 150, leși mai moale, să fii constant la 100-110.
Renunță o perioadă de timp la dulciuri. Încearcă să ieși la o plimbare prin natură, să te destinzi, să te relaxezi, ascultă melodiile preferate.

•Și în rest, dimineața când te simți obosită, încearcă să te înviorezi, nu cafele sau alte prostii. Eu de exemplu, mă spăl cu apă rece pe față, picioare, mâini, așa cât să-mi revin din starea de somnolență, atunci când mă simt mai obosit la trezire, mă schimb.

•După aceea mă duc să verific dacă totul este în regulă prin curte, fac câteva exerciții, spre exemplu 20-30 flotări + 30 abdomene + 50 genoflexiuni.
După încălzire și înviorare, îmi pregătesc micul dejun.

•Asta fac în general dimineața, acum depinde. Când simt că sunt mai obosit și știu ca n-am făcut cu o zi în urmă vreo activitate care să mă epuizeze, pun oleacă inima la pompat.

"Ca și motorul mașinii, dacă nu tragi de el din când în când, devine leneș, se înfundă EGR, DPF, etc, în special la diesel."

| MirceaCal a răspuns:

Nu faci miscare si mananci prostii

| Andra030707 a răspuns:

Buna! Incearca sa faci mai mult sport, sa te misti mai mult. Iesi macar 30 de minute pe zi la alergat, am fost in aceeasi situatie ca si tine, crede-ma, sportul te ajuta foarte mult. Mult succes iti doresc!