| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare. Mi-a venit menstruația luna asta, însă foarte puțin cântărit. Doua zile aproximativ sau chiar mai puțin. Iar astăzi mi-a trecut.
Când am văzut ca mi-a venit, am început sa iau anticoncepționale (nu pentru protecție, pentru o problema pe care o am). Însă..nu cred ca afectează din prima zi încât sa treaca asa de repede menstra, nu? Deci, care ar fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu, într-adevăr. Citește acest articol și aici te poți regăsi, începe de la "Tulburarile hormonale – cauze frecvente ale sangerarilor intermenstruale" acolo sunt menționate mai multe etape.
Sper sa te ajute. Oricum este bine ca mâine să iei legătura cu medicul tau, decat sa mai aștepți următoarea menstruație. Este bine sa previi de dinainte, decât mai târziu.

18 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Anticoncepționalele le-ai luat de capul tau ori ți le-a recomandat medicul sa le iei in prima zi de menstruație? Dacă ți-ai adus aminte că ai o problema de sănătate și le-ai luat în ziua menstruației, ai mare grija cu ele! Pot da ai efecte negative asupra corpului pe care le vei vedea în timp.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru MihaelaDart):

Medicul mi le-a recomandat. Nu am o problema serioasă. E vorba despre ovare. Din câte am inteles, forma este buna, însă ce conțin ele nu e foarte bine. Din acest motiv mi-a recomandat sa ai aceste anticoncepționale, însă oricum sunt minipilule. Sunt slabe.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Iau*

| Catrice a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

"Sunt minipilule, sunt slabe" laughing
Toate anticonceptionalele sunt 'mini', da' au o groaza de hormoni in ele. Si da, poate afecta ciclul chiar din prima zi.

| MihaelaDart a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Nu ovarele in sine, pentru ați dispărea chisturile de pe ele, bănuiesc. Daca medicul ți-a spus sa iei in prima zi de menstruație ori după, nu totdeauna va afecta la următoarea lună. Uneori va fi un disconfort până când corpul se va obișnui cu ele. Suna-ți medicul ginecolog și întreabă-l, este mai sigur atât pentru tine, decât să primești un răspuns aici de pe TPU. In fond tine de sănătatea ta!

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Catrice):

Idk. Mie mi-a zis ca e foarte slab, fata de altele. Și nu, nu toate sunt minipilule. Ai luat vreodată anticoncepționale?

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu am chisturi. E vorba despre altceva. Mna..am zis sa las asa. Dacă nu-mi apare menstruația pana pe 20 probabil voi suna.

| Catrice a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Chiar multe feluri si toate erau 'mini'hee hee
Slab se refera la cantitatea de hormoni avuta care in functie de organism produce mai multe sau mai putine 'pagube'

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Catrice):

Și chiar de la prima pastila înghițită sa fi fost asa de slaba menstra? Eu ma așteptam ca la urmatorul ciclu sa aibă vreun impact anticoncepționalele, nu de pe acum. Gen..am luat fix doua pastile. ‘))

| Catrice a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Ele ofera protectie din prima zi ca odata inghitite, hormonii aia ajung in organism in cateva ore.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Catrice):

Mie mi-a zis medicul ca după 5 zile sunt protejata dacă e prima data când iau anticoncepționale.

| MihaelaDart a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Posibil să îți vina mai devreme, dar si sa ți-o întârzie sau să îți vina de 2 ori într-o lună. Dacă îți întârzie de exemplu mai mult de 7 zile ori menstruație de 2 ori în aceeași lună la interval foarte mic dintre ele, ar fi bine sa te prezinți la cabinet să te consulte.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru MihaelaDart):

Pai de doua intr o luna am avut doar in pubertate. Deci nu cred ca i asta. Și am avut un fel de menstra care a ținut o zi jumătate și după s-a oprit, deci oricum, nici nu cred ca se pune ca menstruație.

| MihaelaDart a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

De la anticoncepționale poți păți și așa ceva. Vorbesc din experiența. Am luat și eu pentru tratarea ovarelor. Menstra ori sângerare sunt efectele anticoncepționalelor, corpul răspunde la un nou tratament.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da. Dar nu după o pastila. Mai ales ca acea pastila am luat-o după o zi dupa venirea acelei scurgeri maronii. Deci, nu prea are legătura.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mersi mult. ‘) O sa vorbesc cu medicul meu probabil mâine. Dar vreau sa mai astept câteva zile sa văd dacă nu cumva o sa-mi vina intre timp.

| MihaelaDart a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Cu drag!

| MihaelaDart a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Nu, într-adevăr. Citește acest articol și aici te poți regăsi, începe de la "Tulburarile hormonale – cauze frecvente ale sangerarilor intermenstruale" acolo sunt menționate mai multe etape.
Sper sa te ajute. Oricum este bine ca mâine să iei legătura cu medicul tau, decat sa mai aștepți următoarea menstruație. Este bine sa previi de dinainte, decât mai târziu.