| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Cum se manifestă atunci când tensiunea arteriala este prea mică? Am aflat că am 9 cu 7 și doctorul de familie a spus că e prea mică. Am 46 de ani, 1, 77 metri și 72 de kilograme. Am un singur rinichi din naștere(rinichiul stâng).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Foarte rar mi se întâmplă să am amețeli sau să văd puțin încețoșat, dar îmi trece după un timp relativ scurt.

| Paula2018 a răspuns:

Buna ziua. Nu stiu daca ajuta... eu am 10 cu 5, la fel "prea mica". Mie mi-a recomadat medicul de familie sa consum zilnic cafea si ca e indicat sa beau cate un pahar de vin rosu(nu in exces). Partea cu cafeaua o respect, cu vinul ocazional. Siropul de coacaze negre este indicat si consumul de lichide. Sper sa va ajute...

| Paula2018 a răspuns (pentru Paula2018):

Imi cer scuze, nu mai pot sterge raspunsul... am citit se pare ca ceva gresit din intrebarea dvs. Ca principale simptome : ameteala, dureri de cap, stare de lesin, vedere incetosata. Daca aveti simptome, sau starea dvs nu e foarte ok ar trebui sa cereti medicului un tratament.

| Arseia a răspuns:

Da-i pace
te simti bine?
daca da atunci e ok
Doar nu lua medicamente de inima ca distrug inima si vasele sanguine au doar efect scurt, nu trateaza, doar omoara incet

| Egg124 a răspuns:

E normal daca aveti un singur rinichi( rinichii au rol in reglarea tensiunii arteriale). Cand tensiunea e prea mica va puteti simti mai slabita, puteti avea ameteli, palpitatii. Pentru a va creste tensiunea putin puteti consuma cafea.