| Bdhs83zsv a întrebat:

Buna, partea dreapta a pieptului este putin mai ridicata decat partea stanga, am 13 ani si 59 de kg, credeti ca sala poate rezolva aceasta problema sau ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o problema congenitala (cu care te-ai nascut) si care nu se remediaza de la sine.
Daca nu te deranjeaza, da-i pace, ca-i posibil numai chestie de esettica.
Bineinteels ca poate fii operata, dar necesita multi bani pentru taiat oase si repozitionat, apoi tratamnet de recuperare medicala samd.
Mergi la mediculd e familie si iti va da trimitere la un medic specialist, daca doresti o opinie medicala precisa.

| Bdhs83zsv explică (pentru Violleta2022):

Se poate sa fie si de la o postura gresita? pentru ca eu stau mai ghemuit asa cateodata pentru mai mult timp

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bdhs83zsv):

Nu cred ca-i de la pozitie incorecta, dar asta numai un medic de oase iti poate spune, dupa ce te consulta.
in orice caz, nu-i normal sa stai ghemuit deloc, fiindca faci cocosata si strami coloana.

| sierra1 a răspuns:

Până una-alta, ai făcut o rediografie-ceva, să te vadă un medic, de ex:

https://www.doctorortoped.ro/informatii/despre-ortopedie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Decât timp întâmpini această problemă? Este insoțită de durere, sau este vorba numai despre esteticitate?

| Bdhs83zsv explică (pentru anonim_4396):

Nu simt nici o durere si nici nu ma deranjeaza

| Bdhs83zsv explică (pentru anonim_4396):

Problema o am cred ca de cand m-am nascut dar nu cred ca am observat eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bdhs83zsv):

Sala cu siguranță poate să mascheze această problemă, nici nu cred că trebuie o radiografie să confirme acest fapt.