| ArisTOTelx a întrebat:

Salutare!
Am aproape 15 ani si acum cativa ani ca sa zic asa adica pe la 12-13 ani m-am " apucat de sala " adica faceam doar, nu aveam un target.
Am o problema, eu faceam pentru piept flotari cu ganterele, si problema mi s-a pus la piept cand faceam haltere, eu cand ma oboseam in timp ce faceam ex ca sa ajung la 20 si ma obosisem si aveam 17 ca exemplu eu pana la 20 nu le faceam corect sau poate in general nu le faceam corect.
Adica cand ridicam haltera pentru piept si pentru alte parti ale corpului, cand ridicam haltera nu o ridicam cu amandoua maini adica nu deodata, ridicam cu greu si nu o puteam cu amandoua maini deodata adica cu mana stanga putin si apoi cu dreapta
Si faceam asta in mod repetat ca sa ajung la 20 ca sa zic asa mai ales cand nu mai puteam.
La piept, in partea stanga a mea sunt mai " facut " cu putin decat in partea dreapta.
Adica arat mai bine ca sa zic asa la piept in partea stanga decat in dreapta nu cu mult doar ca se cam observa.
*Cum as putea rezolva asta sa fie in mod egal?*
Eu m-am gandit daca as face cu haltera pentru piept din nou dar in partea dreapta sa fie mai grea ca in stanga putin doar
Voi ce imi recomandati?
Am vz pe yt ca sunt feluri de probleme la piept si mai grave dar a mea nu este doar ca in stanga sunt cu putin mai mult " facut " decat in dreapta si vreau sa fiu in mod egal.
*DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Mereu partea corpului cu mana predominanta va fi mai bine făcută. Daca esti dreptati, pectoralul drept va fi mai conturat decat stang, este normal. Insa la tine s-a intamplat tocmai opusul. Ori fortezi exercițiile pe partea mai slaba, ori faci o mica pauza, de cateva luni, si reincepi cu o greutate putin mai mare (2-3kg in plus). Eu unul as recomanda prima, dar si a doua are efecte bune, depinde de tine

| ArisTOTelx explică (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Gen eu sunt dreptaci dar mi s-a facut pe partea stanga mai bine, si ce exercitii imi recomanzi ca sa am pieptul in mod egal?

| DannyQ a răspuns (pentru ArisTOTelx):

Când lucrezi mușchiul concentrează-te mai mult pe partea dreaptă. Încearcă exercițiile la scripete și cele de izolare.

| DannyQ a răspuns:

Tocmai ce mă gândeam acum câteva ore la asta, mulți au aceasta problema și mă gândeam oare dacă împingi la piept cu ganterele una de 10 pe partea dreapta și una de 8 pe partea stânga ar ajuta? Nu știu ce sa zic, cred ca mai mult s-ar agrava problema, habar nu am happy