| YouLostMe a întrebat:

Pe mama mea o doare foarte tare maseaua, plange si nu stiu ce sa ii fac. a luat pastile si tot incearca cu apa sa o calmeze dar de o ora nu poate. ce ar mai putea sa incerce? AJutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Regele durerilor de dinti este diclofenacul 50 mg. Sigur ii calmeaza durerea.O seara linistita fara durere!

| mona a răspuns:

Nu stiu ce pastile a luat dar eu ii recomand sa ia un ibalgin sau ibuprofen

| FucktheSystem a răspuns:

Să se ducă la urgențe stomatologice, unde probabil o să-i facă calmant intravenos și o să vadă care e problema.

| Azµre a răspuns:

Ibuprofen 600 Mg și să evite contactul cu apa rece sau caldă.

| YouLostMe explică (pentru Azµre):

De o ora isi tot pune apa calie, a luat si amoxicilina sau nu stiu ce a luat. si cu tigarea in ureche, tot nu-i trece. Acum incearca apa cu sare sa vedem.

| Azµre a răspuns (pentru YouLostMe):

N-are ce să facă decât să ajungă la medic. Fie i-a acum un ibuprofen/ketonl/aulin ceva pentru durere să poată dormi și mâine se duce la medic.

| inconscient a răspuns:

Mama mea ia Algocalmin, dar daca nu-i trece suna medicul de familie! In primul rand, spune-i sa nu mai planga, apoi faceti ceva impreuna ca sa mai uite de durere! Da fuguta pana la cea mai apropiata farmacie! Dumnezeu sa va ajute!

| catablondu a răspuns:

Buna, ar putea incerca sa tina pentru un timp in gura sare sau apa cu sare, pe maseaua respectiva. Mie imi trece asa.

| AliceThai a răspuns:

O extractie la dentist?!
Daca o apuca noaptea si ai in casa, sparge o fiola de algocalmin si zi-i s-o tina in gura pana simte ca ii trece durerea.

| Ilinka10 a răspuns:

Cumpara ketorol sau aulin. sau metoda veche tuica!big grin

| EricaK a răspuns:

Spune-i sa incerce sa puna pasta de dinti mentolata pe ia sau sa bea votca

| YouLostMe explică (pentru EricaK):

Votca nu avem, si pasta de dinti zice ca nu vrea sa puna sad