| AndreiRobert22 a întrebat:

Buna, pe site-urile medicale (forum-uri) nu am primit nici in raspuns desi am afectiuni grave, am sa ma adresez aici in speranta ca e cineva care cunoaste medicina si ma poate ajuta cu niste sfaturi.
Am problem de sanatate, am inceput cu problem gastrice insa s-a ajuns laextinderea simptomelor in aproape tot organismal.
Problemele principale sunt la colon, se inflameaza continuu` am fost internat foarte mult timp, am pierdut 23-25kg in greutate, am facut si ceva operatii, problem s-au gasit si la stomac, eroziuni stomacale, ulcer, gastrita, etc. apoi, ascita, duodenita, ileita, megadolicocolon, hemoroizi interni, arteriopatie, bloc ramura stanga inima, insuficienta respiratorie, ficat cu marime crescuta, splenomegalie (60) analize de sange groaznice, vsh 80, etc.... Anemie, granulom, adunari limfoide, leucocitoza, tromboza, anxietate generalizata (aproape am innebunit) tulburari de apetit, boala de reflux gastro esofagian, esofag barret scurt, pulpit seroasa totala, lipsa de concentrare, 2 preinfarcturi
Varsta: 19 ani, mentionez ca pana acum 2 ani am facut sport si am fost perfect sanatos fara nici in control medical si/sau internare.
Ceva sfaturi?
3 luni de scaune diareice (apoase), scadere in greutate: aprox. 23-25kg, lipsa apetitului, nu manca absolut nimic, scaune cu sange, la investigatiile medicale de specialitate: Splenomegalie, ascita, colon cu inflamatie severa, duodenita cronica cu prezenta unui granuloma cu celule epitelioide si celule gigante multinucleate, stomac cu adunari limfoide, gastrita, ileita cronica, etc…. Studii de laborator: VSH 78-80, leucocitoza, neutrofile ridicate, etc…. Suspiciune boala crohn : Infirmat, suspiciune TBC intestinal : Infirmat, dupa cateva luni sub supravegherea medicilor, pacientul incepe sa isi revina. Aproape totul revine la normal, pacientul revine cu mai multe acuze, inclusive durere articulara, hipertensiune, constipatie, lipsa apetit, dureri abdominale severe, cefalee, reefectuarea unei colonoscopii arata un megadolicocolon, razele x ne arata colonul situat aproape complet in partea stanga a abdomenului, pacientul sufera balonari severe si prezinta cicatrici postoperatorii (apendicectomie, biopsie ganglioni +abdomen+. Care pote fi cauza? Megadolicocolonul? Credem ca nu, pacientul prezinta recaderi continue cu inflamatia intestinului gros si celelalte mentionate mai sus. Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca medicii pe care i-ai consultat nu te-au putut lamuri nu vad cum te-ar putea lamuri lumea pe un forum, din care marea majoritate nici nu are o facultate.

| radu877 a răspuns (pentru doctorandus):

" marea majorirate nici nu " are" o facultare." Tu sigur nu ai.laughing

| doctorandus a răspuns (pentru radu877):

Acordul se face cu "majoritate" sau cu "lumea", mai Einstein?

| AndreiRobert22 explică (pentru doctorandus):

Nu ma astept sa primesc raspunsul vindecator, sunt deschis la sfaturi si sugestii, daca cineva are cunostinte medicale si ma poate ajuta cu un sfat, ii multumesc happy

| anonimg a răspuns:

Dacă este adevărat ceea ce spui, eu mă întreb cum un astfel de om încă mai este în viață și poate trăi cu asa ceva. Numai Dumnezeu stie, El în ale Cărui mâini se află si viața și sănătatea noastră. Dacă ne-am încredința pe deplin Lui, atunci am putea rezista încercărilor la fel ca si Iov despre care citim într-una din cărțile Bibliei.

Care este cauza atâtor boli pe care le ai? Ai idee?
Oricare ar fi cauza, știută sau neștiută, multi oameni s-au vindecat atunci când au început să trăiască sănătos: fără carne, lapte, ouă, brânză.
Au început să consume alimente vegetale, sa bea apă suficientă si la timp, sa doarmă suficient si la timp, sa mănânce suficient si la timp, sa facă exerciții fizice suficiente si la timp, si să trăiască într-o relație bună cu ei înșiși, cu Dumnezeu si cu oamenii.
Fără cola, fără sucuri naturale, fără zahăr, fără dulciuri. Zahărul din fructe este suficient pentru organism. Cel rafinat din dulciuri slabeste globulele albe responsabile cu imunitatea organismului; le slabeste pentru multă vreme. Si astfel organismul nu mai poate lupta pentru vindecare. Daca noi nu îl ajutam, atunci cine? Aceasta este metoda lui Dumnezeu de vindecare; daca noi nu vom colabora cu El pentru vindecarea noastră, atunci nu ne putem astepta la minuni. Atunci când stim ca am facut tot ce ține de noi, daca ne vom sprijini pe Dumnezeu pentru vindecare, atunci vom putea vedea minuni in viata noastră.
Este timpul deci sa începi sa traiesti sănătos.
De asemeni gastrita si alte boli asemănătoare apare si din cauza când folosim toaleta si nu ne spălăm pe mâini. Lucrul acesta l-am gasit scris pe un săpun antibacterial în Kaufland. Trebuie sa ne spălăm pe mâini dupa ce am pus mana pe usa, de la intrarea in scarea blocului, dupa ce am folosit carucioarele de alimente din magazine, după ce am pus mana pe barile din autobuze, etc.
Chiar dacă pare ciudat, dar varza cruda ajută la vindecarea ulcerului gastric. Oțet sa nu folosești nici măcar o picătură. Sarea sa nu fie in exces. Condimente nu ai voie decât foarte putin, ca sa nu iti provoace iritatie.
Cum te trezești, bei 1 sau 2 pahare de apa pe stomacul gol. Si dupa ce iti faci toaleta te apuci de exerciții fizice asa cum ai invatat la scoală.
Apa sa nu bei niciodată in timpul mesei, ci doar cu o jumătate de ora înainte de masa, si la mai mult de o ora dupa ce ai mâncat. In timpul mesei bei apa doar daca te-ai înecat.
Este vremea salatelor; consumă-le dar fără otet in ele.
Iar domnul sa fie devreme si suficient: 7-8 ore.
In felul acesta viata ta va fi schimbata. Pentru toate cele de mai sus ai nevoie de program exact ca in armată. Nu glumesc când spun asta. Mesele trebuie sa fie la ore cat mai exacte, la fel si somnul si exercițiile fizice, si tot. Fără program zilnic nu vei putea sa faci nimic.
Poate ca nu vei putea adopta tot stilul de viata sănătos din prima. Poti începe ca in prima zi sa bei apa dimineața. Apoi in următoarele zile sa începi cu mișcarea, si asa mai departe.
Succes si multă sănătate!

| AndreiRobert22 explică (pentru anonimg):

Bine inteles ca e adevarat, nu mi-as pierde timpul facand aberatii fara rost. Se poate supravietui cu orice boala daca te menti psihic, crede-ma ca eu nu am trait o viata depravata, nu spun ca am mancat toata viata legume si fructe, dar nu a existat sa nu mananc o supa/ciorba de cel putin 5 ori pe saptamana, nu am consumat niciodata fastfood, am fost perfect sanatos pana in urma cu 2 ani.

| AndreiRobert22 explică (pentru anonimg):

Multumesc pentru toate sfaturile, am in regim de care ma tin cu brio de 2 ani, nu am o problema cu asta pentru ca nu am fost invatat cu fastfood si prajeli, cat despre somn... putin mai greu, noaptea apar cele mai mari dureri, iar somnul devine aproape imposibil

| anonimg a răspuns (pentru AndreiRobert22):

Iti recomand sa faci o vizita (un sejur) la centrul de medicina Herghelia din judetul Mures: https://herghelia.org/
Nu este vorba ca ei te vor vindeca de bolile pe care le ai, ci un tratament la ei va ajuta organismul sa lupte mai usor cu problemele de sanatate. Si de ce nu: chiar ar putea sa existe si vindecari.

| AndreiRobert22 explică (pentru anonimg):

Am fost deja, toate internarile mele au fost in Mures, la toate centrele medicale, urmeaza sa ma prezint saptamana viitoare pentru internare sa vedem daca urmeaza operatia, multumesc big grin

| anonimg a răspuns (pentru AndreiRobert22):

Ce-as mai putea spune?
Pentru că Dumnezeu este Cel ce ne vindecă, iti recomand nu ca o ultimă soluție, ci ca o primă soluție să apelezi la El.
Poate că ai făcut-o până acum sau poate ca nu. Eu cred în miracole. Si viața, si sănătatea tot miracole sunt; la fel si reușita operatiei. Nimic nu este la întâmplare.
Succes și multă sănătate îți doresc. M-as bucura sa ne tii la curent (nu la220 sau 380V happy ); si așteptăm vesti bune.