| VanillaQ a întrebat:

Buna. Pe voi ce v-a ajutat sa slabiti? Cat ati slabit? Eu personal imi numaram caloriile sa ajung la un numar de calorii pe care sa ne consum, insa nu am slabit cat mi-am propus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

țin cont de calorii și merg la sală

| Violleta2022 a răspuns:

Sportul si numaratul caloriilor.

| Mosotti a răspuns:

Mi-am calculat zilnic Kcal sa am 1200-1300 pe zi necontand ce, cat si cand mancam, necontand daca faceam sau nu miscare, si asa slabeam cam 4 Kg lunar. Tinand cont ca ardeam cam 2300/zi.

Nu ai slabit cat ti-ai propus ca nu ai tinut mai departe sa ai deficitul caloric, altfel slabesti cat vrei.
Ai slabit ceva si apoi ai readus Kcal la normal pentru mentinere.

| Eireann a răspuns:

Postit intermitent 20:4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deficitul caloric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1kg de grasime umana are aproximativ 7800-8000 kcal.

Pentru a "supravietui" de la o zi la alta corpul consuma obligatoriu un numar de kcal, cunoscut ca RMB (rata metabolismului bazal = energia consumata de organism prin procese necesare vitale precum: bataile inimii, tonusul muscular vegetativ, miscarile respiratorii).

Indiferent ca tu ii aduci corpului tau aport caloric extern sau nu, aceste calorii vor fi consumate intr-un interval de 24h, din resursele existente in corpul tau la momentul respectiv...

Prima data este accesat metabolismul glucidic si se "arde" glucoza din sange, avand disponibilitate imediata. Consecutiv scaderii acesteia se mobilizeaza depozitele de glicogen din ficat prin procese complexe metabolice si hormonale ce pot fi studiate separat acestei discutii.

Al 2-lea metabolism utilizat pentru procurarea de energie este cel lipidic (care ne intereseaza in slabit). Pentru a se intampla acest lucru, este nevoie sa iti reduci pe cat de mult posibil aportul exogen de zahar pentru ca organismul sa se axeze pe procese de lipogeneza si glicogenoliza.

Ultimul metabolism accesat este cel al proteinelor, insa acest lucru nu se intampla decat dupa epuizarea primelor 2 amintite mai sus (cazuri extreme de infometare, boli consumptive precum cancerele, etc... malabsortii...)

NB si foarte important de stiut:
Exista 6 clase de nutrieniti: carbohidrati, proteine, grasimi, vitamine, minerale si apa. Din aceste 6 clase doar 3 aduc energie corpului:
1 gram de carbohidrati = 4 calorii
1 gram de proteine = 4 calorii
1 gram de grasime = 9 calorii

*desi este considerat "toxina", alcoolul aduce si el la randul lui un aport caloric prin metabolizare*
1 gram de alcool = 7 calorii

Principiul in slabit este urmatorul... La finalul zilei, corpul trebuie sa inregistreze "DEFICIT CALORIC" cand se trage linie. Vizualizeaza lucrurile precum o balanta. Intr-un taler ai IESIRILE (RMB + sport + dieta calorica negativa, daca tii asa ceva + orice alte activitati ce necesita calorii) iar in talerul opus ai INTRARILE (hrana + alcoolul + sucuri + tot ce iti aduce aport caloric). Cred ca este destul de clara imaginea...

Sa trecem la calcule propriu-zise...

1) Iti calculezi RMB-ul folosind formulele de mai jos (amandoua sunt corecte si acceptate dpdv medical) si iti calculezi o medie a rezultatelor.
Pe masura ce slabesti in greutate, nu uita sa iti recalculezi RMB-ul,

sau... desi nu recomand (insa la mine a dat rezultate) calculeaza RMB-ul pentru "greutatea ideala" sau targetul pe care vrei sa il atingi. Daca faci asa, vei avea o imagine mai buna despre DEFICITUL CALORIC pe care ar trebui sa il obtii...

Sau... mai corect.
Iti faci 2 determinari. Prima pentru greutatea curenta iar a doua pentru greutatea ideala.
Apoi, iti calculezi excesul de greutate in kcal.
Exemplu: Am 1.85 si 110 kg. Prin urmare am un exces de 25kg fata de greutatea ideala (85kg pentru baieti si 70-75kg pentru fete)... sau in kcal = 25kg x 8000 kcal = 200.000 kcal (= targetul tau)

Mai departe lucrurile se complica destul de mult si planul de slabit pe zile, etape, intensitati, boli asociate sunt cel mai bine stabilite de catre un MEDIC DIABETOLOG SI DE BOLI DE NUTRITIE (cu trimitere de la medicul de familie).

CELE DOUA FORMULE DE CALCUL SUNT:
Ecuația revizuită Harris-Benedict
Bărbați: (88, 4 + 13, 4 x greutate) + (4, 8 x înălțime) - (5, 68 x vârstă)
Femei: (447, 6 + 9, 25 x greutate) + (3, 10 x înălțime) - (4, 33 x vârstă)

Ecuația Mifflin-St. Jeor

Bărbați: 9, 99 x greutate + 6, 25 x inaltime - 4, 92 x varsta + 5
Femei: 9, 99 x greutate + 6, 25 x înălțime - 4, 92 x vârstă - 161

Sumarizand cele spuse mai sus...
1. RMB este baza de start pentru calculul caloriilor.
https://anatomie.romedic.ro/energia-corpului-si-caloriile

2. Noteaza intr-un caiet TOT ce bagi in gura si afla valoarea lor energetica in Kcal.

https://www.idmclub.ro/continut-caloric.php
https://calorii.oneden.com/
https://www.csid.ro/calculator-calorii-nutrienti-alimente/

3. Noteaza in paralel toate activitatile fizice pe care le-ai efectuat in ziua respectiva (mers pe jos, box, sarit coarda, alergare usoara, flotari, zumba, erc). Apoi afla valoarea acestora in kcal sau macar INCEARCA SA ESTIMEZI.

https://antrenorulmeupersonal.ro/unelte/cate-calorii-am-nevoie/
Aici vei gasi "factorii de multiplicare" pentru nivelele de activitate cotidiana in functie de meserie, job, etc. Acest indice se inmulteste cu RMB (vezi exemplul).

4. Fii consecvent in ceea ce faci! Asa cum spune o vorba, dificil nu este sa te apuci de un lucru cat este sa continui sa faci acel lucru pe termen lung.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie testul practic a dat ca 1 Kg grasime corporala are 7000.
Unii zic ca are 7700 insa ei n-au testat practic, doar s-au luat dupa ce au citit pe unde au citit, acum nu stiu ce sa zic.
Eu am vrut sa verific personal care e adevarul.

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Am slăbit cu ajutorul unei aplicați pentru femei nu știu dacă te va ajuta dar eu am mâncat ma-i puțin și am făcut Exercițiile de acolo într-o lună efectele chiar sau văzut merită îți recomand

| Anonime23e4 a răspuns:

Deficitul caloric ajuta. Dar cate kg ti-ai propus sa slabesti si in cat timp?