| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ca un dermatolog sa-mi dea reteta pentru anticonceptionale (am probleme cu acneea) trebuie sa imi dea prima data de facut niste analize sau mi le poate prescrie fara analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai trebuie sa stie cum stai cu hormonii, deci asa ar trebui.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru acnee nu ai nevoie de anticonceptionale, ci de hrana sanatoasa, care sa nu-ti modifice hormonii si sa nu-ti urateasca fata.
Daca vrei un ten frumoas si fara acenee, evita sa mananci: fast food, snaks-uri, prajeli, afumaturi, sa bei sucuri si alcool.
Manaca fructe proaspete si mancare sanataosa si vei avea o fata de invidiat!
Nu uita de igiena riguroasa a fetei (tenului):
- spalat dimineat si seara cu apa calda si sapun de copilasi (care este foarte bland).
- spalat intotdeauna dupa ora s\de sport sau activiatti in aer liber
- eliminat punctele negre si impuritatile de cate ori este nevoie, printr-o spalre a fetei cu apa calda, sapun si malai, care scoate punctele negre si evita aparitia cosurilor.

| June20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Crede-ma ca mananc de departeeee foarte sanatoshappy. Fast food din an in Paste. Nu are treaba cu asta, e pe baza hormonala acneea mea. Imi apar cosuri nodulare care nu dispar nici cu mama cremelor, am incercat...

| Andreeush a răspuns:

Înainte de a ți le prescrie îți va da să faci niște analize la sange pe baza cărora ți le dă.