| MindExplode a întrebat:

pentru intoxicatie ce trebuie de mancat adica ce ceaiuri si ce mancare se poate de mancat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceai de mentă, calciu lactic (2 tablete) și covrigei/pâine prăjită până la dispariția simptomelor.
Dacă nu cedează în 24 de ore și mai apar și complicații, fuga la spital pentru tratament de specialitate.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Fă-ți un ceai de mentă, dar nu-l îndulci cu nimic.
De asemenea, când te simți în stare să mergi la farmacie, cumpără-ți un sirop rehidratant, precum "Lytren" și Smecta pentru diaree.
Evită orice tip de băutură îndulcită și consumă mai mult alimente care conțin electroliți ( supă de legume,compoturi,ș.a.m.d.)
În cazul în care greața nu este prezentă, poți începe să mănânci pâine prăjită/biscuiți combinată cu orez.
Alcoolul este interzis în toxinfecțiile alimentare, deoarece atât el, cât și alimentele condimentate irită tractul gastrointestinal.
Sănătate!

| alexaalexandraa a răspuns:

Ceai de menta si cred ca de mancat, iaurt, lapte. Multa sanatate!