| julieta a întrebat:

poate ca o sa va para un pic ciudata intrebarea mea dar eu va intreb sa-mi inlatur indoiala.eu port ochelarii de la varsta de 7 ani, nu am dioptrii mari sunt nesimnificative in comparatie cu alte persoane care poarta ochelari, am o vecina (care poarta ochelarii, dipotrii destul de mari pentru varsta ei)care a nascut prin cezariana pentru asa i-a zis doctorul ca poate sa-si piarda vederea daca va naste natural.toate femeile care poarta ochelarii sunt indrumate sa faca cezariana sau. depinde de la caz la caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai femeile care au miopie mare, fiindca au risc de dezlipire de retina. Restul femeilor pot naste natural.

Abh
| Abh a răspuns:

Femeile cu miopie usoara, adica pana in -3, pot sa nasca pe cale naturala, la cele ci miopie medie este discutabil, depinde daca isi da acordul oftalmologul iar miopia forte este indicatie clara de cezariana.

| tyana a răspuns:

Da! Femeilor ale caror dioptrii depasesc -4 sau chiar mai putin am inteles, le este recomandata cezariana. Daca nu o fac exista riscul dezlipirii retinei datorita efortului depus pentru a naste pe cale naturala.

| drpopa a răspuns:

Nu stiu ce diagnostic oftalmologic are prietena sau vecina ta, daca este vb despre miopie >-3 atunci da este o indicatie si de asemenea daca are asociat leziuni retiniene, glaucom, sau alte afectiuni oculare cronice. daca miopia are dioptrii sub -3 si nu exista alte afectiuni oculare asociate, sau alte afectiuni (hipertensiune, diabet, etc) se poate opta pentru varianta nasterii pe cale naturala. in concluzie doar oftalmologul care urmareste cazul poate face aceasta indicatie.

| DianaXoXo a răspuns:

Depinde
bunica mea a nascut prin cezariana si vede inca destul de bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca depinde de la caz la caz, fiecare om este diferit asa cum si boala la fiecare om este diferita sau se manifesta diferit