| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca femeile cu dioptrii mari nu pot naste decat prin cezariana, pentru ca li s-ar putea dezlipi retina? Eu am dioptrie -5 si intentionez sa fac operatie cu laser; dupa ce o voi face, voi putea naste pe cale naturala?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nici unei gravide cu ochii operati nu i se recomanda sa nasca pe cale naturala, iti spun pentru ca stiu, lucrand in domeniu.Se recomanda cezariana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe net nu am gasit informatia, dar oricum fiecare operatie de genul acesta are particularitatile lui, va trebui cateva luni pana la 1 ani sa va puneti niste picaturi care vor vindeca locul si de acomodare, banuiesc (n-am siguranta), ca la orice interventie chirurgicala, ca este ideal cca 2 ani de zile sa nu va propuneti o sarcina decat daca o doriti o nastere prin cezariana si nu normala, dar este doar parerea unei utilizatoare.
Trebuie intrebat medicul, efortul in timpul nasterii este foarte mare si riscul de dezlipire de retina sa fie acelasi ca atunci cand n-ati facut operatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dar -5 nu este asa de mare, deci poti sa nasti fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este adevarat, tensiunea intraoculara creste la nastere si poti avea probleme, nici dupa ce vei fi operata doctorul nu o sa iti indice o nastere naturala, decat daca tu iti asumi raspunderea.