| ellybai a întrebat:

Buna,port aparat dentar fix de 2 ani.Astazi mancam un sandwich si de odata s-a rupt un arc. ultimul din spate, care era prins in masea.Tin sa mentionez ca nu mancam ceva tare...iar acum acel arc..se sustine de un capat care nu s-a rupt.Ce pot face?! Ortodontul meu nu sta in oras, vine la o clinica doar 2 zile pe luna.Am control pe 30 august.dar pana atunci? Ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arc sau bracket?
Arcul e sârma aia.
Nu mai e mult până pe 30 august.
Poţi să-l scoţi de acolo ca să nu-l înghiţi, îl păstrezi şi ţi-l lipeşte el când mergi.

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Incearca in primul rind sa-l suni pe ortodont sa te sfatuiasca el.

| JusTPauL a răspuns:

Sau poti pur si simplu sa mergi la alt ortodont si sa-ti aseze arcurile alea la loc.

| ellybai explică:

SuntLia..nu il pot scoate.e arcul adica sarma si eprins intre doua masele, iar el si-a desprins capatul de la o masea de tot.dar celalt capat e prins foarte bine.