| FitMonkey a întrebat:

problema mea este ca un dinte din fata, din partea de sus e stramba, nu e inclinat in fata sau in spate ci nu sta paralel cu celalat. cam cat m-ar costa o proteza dentara? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Cauta un dentist care lucreaza prin casa de sanatate si vezi ce tarife practica

| Jerusalem a răspuns:

Buna.Nu ai nevoie de proteza ci de o fateta. Dintele tau va fi pilit si slefuit si peste el se va aplica o fateta de forma corecta, Nu conteaza cat de stramb e dintele, cu fateta corectezi orice deformatie, doar ca trebuie sa fie cat de cat sanatos si sa permita pilirea cat mai aproape de gingie.
Pilitul si prelucrarea dintelui tau ar trebui sa coste maxim 50 lei (indicat ar fi sa nu-ti scoata nervul), iar fateta, in functie de material poate varia in jurul sumei de 100 lei.

| FitMonkey explică (pentru Jerusalem):

Dintele e sanatos
nu e deformat, are forma normala ca cel de langa el doar ca e intors putin
prin semne sa iti arat nu vine == ci =//(nu e chiar asa de stramb, doar asa iti pot arata in semne)
pai nu stiu ce legatura are sa imi scoata nervul dar sper ca nu trebuie scos, e dureros. ma tem. mersi pentru raspuns