| anonim_4396 a întrebat:

Se poate intampla ceva daca cineva inghite o bucata de ata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Feitan a răspuns:

Odata ajunsa in stomac intra in contact cu acidul gastric si se dizolva (nu stiu exact termenii biologici), oricum nu are ce sa se intample

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poate să fie eliminată odată cu scaunul de la toaletă, sau poate ajunge în apendic.

| VasileEmilia a răspuns (pentru anonimg):

Si daca ajunge la apendic...se poate produce peritonita?

| anonimg a răspuns (pentru VasileEmilia):

Multe produse ajung în apendic până la 18 ani. El va fi eliminat prin operație atunci când apar inflamații (adică dureri). Altfel nu umblă nimeni la el pentru că nu este nevoie.
Peritonita apare atunci când nu mergem să ne operăm atunci când avem aceste dureri.
Tu deci nu trebuie să te îngrijorezi. Dacă va fi nevoie de operație îți va spune chiar organismul, atunci când vor apare durerile. Nu toți oamenii s-au operat de apendicită. Și nici nu faci apendicită de la un fir de ață. Poate doar dacă mâncai un ghem întreg. happy
Trebuie să evităm acele alimente care nu se digeră: coji de semințe, anumiți sâmburi. Deci nu te îngrijora. Sănătate!

PS: acum nu știu dacă firul de ață se topește sau nu în acidul gastric. Poate da, poate nu. Acest lucru poate doar un medic l-ar cunoaște. Nu am cercetat aspectul acesta. Oricum, nu sunt motive de îngrijorare.

| Apokales a răspuns:

O sa te ca** un ghem intreg.

| VasileEmilia a răspuns (pentru Apokales):

Nu era despre mine vorba, dar merci

| Apokales a răspuns (pentru VasileEmilia):

Oricum, nu se intampla nimic de la o ata inghitita.