| InsertName a întrebat:

Acum 2 saptamani a inceput sa ma doare sanul drept(uneori si sanul stang ma durea) si era o durere suportabila, dar ma deranja pentru ca pe mine nu ma dor sanii decat in perioada ciclului si dor amandoi. Am fost la medic si i-am zis ca ma doare sanul drept si ca am avut o vanataie si m-a palpat la baza sanului si pe spate si mi-a zis ca sunt dureri toracice.Nu am mai avut dureri pana astazi cand jucam tenis si eu joc cu mana dreapta si m-a durut sanul putin, 1 minut cred,dar era o durere mai mare si s-a intamplat cred ca de trei ori,iar acum ma doare si spatele in zona de sus. Mama mea spune ca sunt dureri de crestere, dar eu nu cred ca doare decat 1 singur san si pe o perioada asa de mare. Plus ca ciclul imi intarzie si a intarziat si data trecuta. Am uitat sa spun ca am 15 ani. Ce pot sa fac? Poate sa fie cancer de san? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cancerul doare extrem de rar. Chiar si la sani. De ce crezi ca se depisteaza atat de greu? Daca ar durea ar fi mult mai usor de depistat. Cand incepe sa doara este deja in ultimele faze, din cauza asta este descoperit prea tarziu.
Cel mai probabil sunt intr-adevar dureri de cresterii. Sanii tai inca se dezvolta, la fel si spatele si cutia toracica. In timpul cresterii este posibil si perfect normal sa te doara o parte da si alta nu, corpul nu se dezvolta simetric si in acelasi timp. Cat despre menstruatie, pentru ca esti in perioada pubertatii, inca se regleaza. La 15 ani, nici macar nu ai sanii complet dezvoltati iar riscul de cancer este extrem de scazut mai ales daca nu ai antecedente in familie.

| paul9923 a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la un doctor mai bun,,, Aceasta problema am avut-o si eu, sau asa cred, si al meu era umflat, ma durea la atingere, dar dupa cateva saptamani, 1-2 luni a trecut,,, Nu trebuie sa te ingrijorezi, poate problemele astea sunt doar la pubertate.Cel mai bine e sa te duci la un doctor mai bun

| Astamica123 a răspuns:

Hmm..Pai e pubertatea! Mama ta are dreptate! O sa-ti creasca amandoi, nu-ti fa griji, e din cauza pubertatii nu-ti fa grijiwinking