| DDN a întrebat:

Azi mi-a venit menstruatia. Tin sa mentionez ca am 21 de ani.
De o ora cam asa, simt o durere suportabila deasupra sanului stang, cum ar veni intre stern si sanul stang, dar care aceasta durere e indreptata mai mult pe san. Nu am avut niciodata durere de sani la menstruatie si imi este foarte frica.
Ce credeti ca ar fi? Sper sa nu fie ceva grav, Doamne fereste de asa ceva. Ideea e ca ma doare cand inspir mai fortat si adanc( mai ales ca sunt racita si am nasul infundat, respir mai adanc). M-am palpat dar nu simt nicio diferenta intre sani.
Credeti ca e de la menstruatie sau o fi altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Pentru ca spui ca ai fost racita, ma gandesc mai degraba la o nevralgie intercostala provenind de la tusit sau stranutat. Mai pot fi facute de la efort sau de la lovituri. Sunt dureroase si trec greu, dar nu sunt periculoase. Vezi aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/Neuropatii/nevralgia-intercostala_10722

| DDN explică (pentru SkyPilot):

Da, tusesc si stranut de vreo 2 zile. Am citit ce mi-ai trimis in link si nu ma doare toata zona toracala. E numai stern- san stang si putin de tot cam un cm pe portiunea ce da spre san. Deci de la stern cam un cm spre sanul stang, asa e durerea. Si nu ma doare sanul cand il ridic, ca am incercat sa il ridic sa vad daca ma doare la miscare, si nu ma doare. Ma doare numai in inspiratie, tuse si stranut.

| SkyPilot a răspuns (pentru DDN):

Nu trebuie sa intelegi ca te-ar durea toata cutia toracica. Durerea poate fi resimtita punctual. Eu am ceva experienta de la lovituri primite la sport sau de la o zi intreaga de mers pe munte la limita rezistentei. Durea de simteam ca imi scuip plamanii.
E improbabil sa aiba drept cauza ceva legat de menstruatie.
[Editare ulterioara] Ai cazatura de acum cateva zile. E foarte probabil sa fie de acolo. Uneori nu doare imediat, durerea apare dupa cateva zile.

| DDN explică (pentru SkyPilot):

Sper Doamne fereste sa nu fie altceva mai grav... cancer Doamne fereste! Mi-e tare frica

| Teo29 a răspuns:

Buna,du-te la medicul de familie sa te asculte la plamani prima data, daca e ok cu plamanii mergi dupa la un ecograf la un medic bun, roaga-l sa iti faca si consult ( palpare ) si vezi ce e acolo.

Daca totul e bine si la ecograf, poti sa iti faci un consult cardiologic complet. Iei prin eliminare, dar s-ar putea ca sa fie o problema la plamani din ce simptome ai prezentat.

Nu amana, du-te la medic din timp.

Sanatate!

| ViataEsteNaspa a răspuns (pentru Teo29):

Hey, am văzut că mi-ai dat mesaj dar nu îți pot răspunde. Mulțumesc, și da, am fost la psiholog care nu m-a prea ajutat, de aceea am recurs la TPU.

Ca sa nu fiu doar de decor, nu cred că este ceva grav, sincer. Probabil este vreun ganglion la nivelul acela iritat de la o răceala sau ceva. Oricum, cum au zis și ceilalți, mergi la medicul de familie și apoi la alții. Multa bafta și sănătate! Pupici!

| DDN explică:

Sper doar sa nu fie ceva grav, vreun cancer Doamne fereste

| Miriamj a răspuns:

Nu te panica, pot fi multe cauze, nu trebuie să sari acum la "cancer" dacă ești răcită sigur asta este cauza. Pentru liniștea ta mergi la un medic daca nu încetează durerea

| MariaCraciunas a răspuns:

Buna, am si eu o problema, am avut o menstruatie de scurta durata, mai exact o zi, si cateva ore sa zic!
Iar culoare a fost de un maro inchis, este posibil sa fie vorba de o sarcina? Mi-am facut un test de sarcina inainte cu cateva zile, nu cred ca tocmai o saptamna, dar 3-4 zile inainte, si a fost negativ