| User2004 a întrebat:

As vrea un sfat pentru raceala mea.
Sunt racita. Si medicul de familie mi-a dat antibiotic. Am luat pana acum 2 zile.
Iar ieri am facut febra.
Astazi nu. Dar astazi tusesc foarte, foarte tare si des.
Ce pot lua?
Chiar vreau sa ma fac repede bine. Un sfat, va rog frumos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Antibioticele nu se iau la raceli, ce doctor o mai fi si asta, ia pastile gen coldrex max grip sa scapi de raceala.

| User2004 explică (pentru MihaiNicu23):

Da. Sunt sigura ca am avut raceala.

| Victoria18 a răspuns:

Fit-ar antibioticu`al #####. laughing))) N-as lua prostia aia pentru o raceala niciodata cand exista atatea leacuri babesti. Pune fată cartofi razuiti inmuiati in otet la gat legati cu o esarfa toata noaptea. Deasemenea, seara incalzesti apa arzinte cu sare in clocot pe aragaz si tii picioarele deasupra aburilor sa intre in corp, sunt extraordinari de buni, dupa, cand e suportabila de bagat picioarele le bagi si stai cu ele in lighean pana se raceste apa. Acoperi in tot acest timp ligheanul cu un material ca sa nu iasa aburii ca se raceste extraordinar de repede, dupa te bagi repede in pat nu stai sub nicio forma mult timp cu picioarele jos dupa asta ca racesti mai rau. Doar pana la baie, etc si repede in pat. Pui noaptea sosete in picioare cu otet sau chiar ziua.
Deasemenea otetul e extraordinar sa te dai cu el pe maini, picioare, fata, etc. cand ai febra.
Bea multe ceaiuri, cel puţin doua ibrice de ceai pe zi calde, intareste sistemul imunitar ceea ce favorizeaza vindecarea. Eu mereu fac asta cand sunt racita si imi trece extraordinar de repede. Fa tu astea pana luni mai ales ca e weekend si sa vezi tu ce o sa se remedieze.

| User2004 explică (pentru Victoria18):

Multumesc mult. Dar am ales sa iau antibioticul 5 zile, dat de doctor. Si acum sunt mai ok. Dar m-au ajutat mult si sfaturile tale. Thankssss

| DomnulMacaroana a răspuns:

Esti sigura ca esti racita? Nici un doctor nu ar prescrie antibiotic pentru raceala. Antibioticele nu au nici un efect asupra virusurilor cum e in cazul racelii.