| PuzzlE a întrebat:

Buna seara
acum dupa ce am facut un dus am observat ca alunita care o aveam in buric(nu mare) mi s-a rupt, nu mi-a curs sange sau alte chestii e ceva rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este un mare rău dar evită să traumatizezi zonele cu alunițe.
Dacă apar modificări în zona respectivă în 48-72 de ore, consultă dermatologul.
Pa, pa.

| AndressAndreea a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic dermatolog, caci este posibil ca acea alunita sa fie cancerigena si trebuie aplicat cat mai repede un tratament.

| Mikys99 a răspuns:

Nu iti pot spune cat de grav este, dar numai medicul dermatolog iti poate confirma sau nu aceasta. Din proprie experienta ( ce m-a costat ani multi de chin si tratament ce nici acum nu mi-au alungat indoiala daca am castigat batalia in lupta cu boala aceasta ), te sfatuiesc sa mergi cat poti de repede la un medic dermatolog care este cel mai in masura sa iti spuna de este sau nu, ceva grav. Dumnezeu sa te fereasca de rele si sa iti aduca in suflet,- linistea. Numai bine, Helena.

| Cubulet a răspuns:

Ar trebui sa te operezi cu laserul cred nu sunt sigura. oricum daca nu sa te consulte medicul de familie. dar sunt sigur ca va fi vorba de o operatie straight face

| PuzzlE explică (pentru Cubulet):

Deci era o alunita mica 1 mm cam asa abia era "legata" de un firicel de buric; si in zona respectiva n-am nimic e curat arata ca in celelate parti totusi ma voi duce la un dermatolog saptamana viitoare