| undertaker2106 a întrebat:

Buna seara! Acum o lună am făcut o gastrita, am fost la doctor si am tinut regim si imi trecuse la câteva zile după ce am terminat regimul am mâncat niste chiftele cu usturoi si mi-a fost destul de rau iar de vreo 3 zile după orice mananc ma doare burta rau iar seara dupa ce mananc si ma pun in pat imi vine sa vomit. Ma ustura burta, râgâi, imi bolboroseste mereu, ma inteapa, ma doare si colonul, am luat dupa ce mănânc o pastilă sa ma liniștească Myzin si debridat si imi este foarte rau, ofer funda. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Gastrita nu trece peste noapte si pentru a se vindeca ai nevoie de tratament serios pe multe luni, sau chiar ani de zile.
Daca acum o luna ai facut gastrita, apai 1 an de zile nu ai voie sa mananci chiftele si tocaturi, fiindca ti se face rau.

Incarca sa tii un regim alimentar serios, ca sa te vindeci, ca-n stilul asta poti face numai rau.
Super, ciorbe, mancare gatita dar fara prajeli, tocaturi, afumaturi, grasimi, fara fast food, fara pizza, fara sucuri si nimic acidulat.

Acum poti bea mult ceai de sunatoare si peste zi mananci doar paine facuta pezmet si bei ceai, macar pentru 1 zi intreaga.
Maine poti manca supa de zarzavat si legume fierte. Carne de pui fiarta sau fripta (nu prajita, nu sos).

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gastrita are urmatoarele simptome:
indigestie;
durere de stomac sub forma de arsura;
greata si varsaturi;
senzatie de preaplin dupa masa.
Bolboroseala si durerea din colon sunt altceva. Mai cauta un medic bun!

| darrio2007 a răspuns:

Regimul trebuie tinut timp indelungat nu doar cateva zile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Regim trebuie sa ti toata viata nu o zi două, daca cu regim ai vazut ca ti a trecut ce ai zis sa te arunci pe chiftele, bune cum sa nu, delicioase, dar nu pentru oameni cu probleme de sanatate, tocatura este grea pentru stoimac, vezi ca se aproprie craciunul nu ai voie sarmale piftie salata de boeuf, decitr asa putin, o sarma, o lkingura de salata, un colt de piftie. Esti fată sau baiat? Ce varsta ai?

| Yuoia a răspuns:

Sa te duci la medic. Gastrita nu se vindeca in 5 zile de regim.