| Cristina281606 a întrebat:

Bună seara. Am 15 ani, am avut atacuri de panica și am sinuzita. De ceva timp, în momentele mai tensionate, simt ca îmi frige capul, sau orice alta parte a corpului, dar mici porțiuni, puțin timp. Mi s-a spus ca este de la stres, e posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Tin sa cred ca toate aceste stari in care simti ca te frige capul si alte zone a corpului, sunt de natura psihologica si au legatura cu ensiunea psihica si atacurile de panica. Abordeaza psihologul si fa sedinte de terapie cu el si de ce nu, medicul de specialitate care te trateaza de atacuri de panica, sau care te-a tratat.Sanatate multa.

| Cristina281606 explică (pentru AvalohAlyn):

Mulțumesc mult, voiam sa ma asigur, sunt și puțin speriata, de aceea încerc sa aflu părerile voastre. Mulțumesc

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca la 15 ani ai motive sa fii atat de stresat (banuiesc ca nu ai job, nu te intretii singur, nu traiesti pe strada sau intr-un orfelinat). Mai degraba sunt simptome date de atacurile de panica si ipohondrie. Totdeauna simptomele astea ciudate, cand te frige, te pisca, de misca sunt auto-induse (fara ca tu sa le poti controla, desigur), niciodata nu vei auzi un bolnav acuzand asa ceva

| Cristina281606 explică (pentru Brigaela):

Da, prin stres ma refeream la atacurile de panica, ca după acestea rămân anumite griji și gânduri. Mulțumesc mult.

| untu a răspuns:

Pentru stres, sa mananci o tableta de ciocolata neagra amaruie, sa bei o cana calda de ceai de tei cu o feliuta de lamaie, ia o tableta de IBUSINUS si sa stai pe pat, sa te odihnesti 1-2 zile!

| iulia2299 a răspuns:

Cel mai Ok, ar fi sa faci o vizita la medic sa vezi ce ai. Eu țin sa cred ca e de la tensiune... si mie mi se intampla sa mi se încingă urechile sau capul la nervi sau ceva.