| Cristina281606 a întrebat:

Bună ziua,. Am 15 ani, am avut atacuri de panica, iar acum, după ceva timp simt ca ma înțeapă mana câte-o dată. Este pe sistem nervos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OtherNews07 a răspuns:

Senzatiile de furnicaturi sau paresteziile, sunt un simptom foarte des intalnit la persoanele cu atacuri de panica.Trebuie sa scapi neaparat de atacurile de panica; acestea iti pot afecta starea psihologica
iti pot afecta viata sociala si chiar calitatea vietii.
Vorbeste cu parintii tai,sa te duca la un cabinet psihologic,de unde vei fi trimisa la un psihiatru care iti va prescrie medicamentele, iar mai apoi fa o vizita si la medicul de familie. Atacurile de panica te afecteaza atat fizic cat si psihic, trebuie sa devii mai relaxata, e pacat, ai 15 ani
trebuie sa lasi stresul la o parte si sa te bucuri de adolescenta.Deci ca sa scapi de atacuri, trebuie sa consulti psihologul psihiatrul medicul de familie si trebuie sa te relaxezi mai mult, sa iti invingi fricile, sa socializezi
Daca faci aceste lucruri,
crede-ma, viata ta se va imbunatatii semnificativ.
Sper ca te-am ajutat!

| Cristina281606 explică (pentru OtherNews07):

M-ați ajutat, și m-am mai liniștit. Mulțumesc mult

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce-i posibil. Indiferent, cu prima ocazie, te duci direct la doctorul de familie pentru un control general si ii explici exact ce simti, unde si in ce fel (furnicaturi, arsura, zona, etc... )