| cristi_8283 a întrebat:

Bună seara! De vreo 2-3 luni îmi simt pulsul in fiecare parte a corpului. Am momente când imi svâcneşte ceva in tâmplă sau in zona tibiei. Mi se întâmpla asta doar cand stau jos, si ma ia o senzație de căldură. Am fost internat de cateva ori la cardiologie dar au spus ca nu am nimic. Stiti de la ce ar putea fi? Si ce ar trebui sa fac in momentele alea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Da toti fug de pericole,toti ne am facut scene mortale in cap si toti avem frica asta in creier. Este adânc inradacinata in ființă noastră. E normal. La psihiatrie mergi in momentul in care aceste emoții ajung sa ti afecteze somnul,viata sexuala, apetitul, dispoziția, conportamentul, gândirea. Pentru sănătatea ta. La psihiatrie se merge pentru diverse afecțiuni de la cele mai usoare până la cele mai severe dar si preventiv.

10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pulsul ni l simtit toti. Medicul cardiolog a spus că n ai nimic. Un psihiatru iti poate trata atacurile de panica.

| cristi_8283 explică (pentru Donsavas):

Ma asteptam la raspunsuri de astea, e clar ca l simte toata lumea, dar doar atunci cand pui mana la tâmplă sau in unele locuri. dar sa stai in fund si sa simți pulsul si acolo nu mi se pare ceva normal. Atacurile de panica sunt controlate, daca nu as simți pulsul asta când stau intins ar fi ok

| iAMVi a răspuns (pentru cristi_8283):

Pana acum cateva luni stateam in dubii cu niste probleme de sanatate, nu stiam ce am, in fine.
Si simteam ca langa tampla, mai precis mai sus de ureche imi zvacneste o venisoara, dar pompa ca lumea, o simteam, chiar imi era frica sa nu pocneasca sau ceva. Si voiam sa ajung la subiectul urmator, esti stresat? Adica te gandesti mereu la acest lucru si iti faci scenarii in cap? Ca asa eram eu, acum ca am aflat ca totul e ok si nu-mi mai fac scenarii si nu ma stresez, n-am mai avut probleme de genu.

| cristi_8283 explică (pentru iAMVi):

Normal ca ma stresez, mi e frica putin.

| Donsavas a răspuns (pentru cristi_8283):

Nu,nu sunt controlate. E evident că ti este frica de vreme ce te cauți si pui intrebari aici. Problema este la creier,nu la inima. Anxietatea este o boala,ca si oricare alta. Din fericire,spre deosebire de bolile cardio,se poate trata si prin psihoterapie. Da dacă tot doresti medicatie, cea psihiatrica reglează tensiunea. Pulsul il simtim toti atunci cand ne sperie ceva, un gand sau cand ne concentrăm, oricum am sta. Mergi la psihiatru, nu e anormal sa te ajuți la nevoie.

| iAMVi a răspuns (pentru cristi_8283):

Asa eram eu, o fi de la stres.

| cristi_8283 explică (pentru iAMVi):

Ai urmat vreun tratament?

| cristi_8283 explică (pentru Donsavas):

Sunt o persoana care iese des, rade in fiecare zi non-stop, mi e greu sa cred ca e ceva de genul, dar am unele momente in care mi e frica de moarte si cred ca asta e problema

| iAMVi a răspuns (pentru cristi_8283):

Pai problema mea nu era asta, ma durea capul si miera frica sa nu fie ceva grav. Dupa ce am aflat ca e migrena, m-am linistit si acele probleme au disparut de la sine, d-aia zic, gandindu-te non stop si facandu-ti ganduri probabil mai rau agravezi. Sau cum se numea treaba aia, bolnavul inchipuit sau ceva de genul.

| Donsavas a răspuns (pentru cristi_8283):

Da toti fug de pericole,toti ne am facut scene mortale in cap si toti avem frica asta in creier. Este adânc inradacinata in ființă noastră. E normal. La psihiatrie mergi in momentul in care aceste emoții ajung sa ti afecteze somnul,viata sexuala, apetitul, dispoziția, conportamentul, gândirea. Pentru sănătatea ta. La psihiatrie se merge pentru diverse afecțiuni de la cele mai usoare până la cele mai severe dar si preventiv.

| Denis_Denis_1998 a răspuns:

Sa te duci mai bine la un medic ca cine știe poate să fie grav