| kisca123 a întrebat:

Am 17 ani si am fost diagnosticat cu discopatie lombara cu lombago cronica, mi-a fost afectat nervul sciatic de la indreptarile pe care le faceam la sala de forta, daca o sa ajung sa am hernie de disc si sa fiu operat, e ca si cum mi-am distrus viata? O sa mai pot sa ridic greutati dupa? Sa joc fotbal? Sau o sa ridic maxim 3-4 kg toata viata? thinking Multumesc pentru raspuns, toate cele bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Odata operat s-a terminat definitiv cu ridicarile,eu sunt operata si nimic nu mai este ca inainte,cum bate vantul cum sa doare spatele, sunt extrem de sensibila, daca tu vei continua cu sportul ala inutil vei avea coloana praf si vei devenii un handicapat pe viata, renunta la sportul care ti-a facut mai mult rau decat bine si fiind tanar mai ai o sansa sa te refaci, dar sub nici o forma nu te mai gandii sa treci in viata ta pe la sala de forta

| kisca123 explică (pentru Felys):

Dar fotbal? thinking Doctorul mi-a zis ca ma pot duce dar sa nu mai pun presiune pe coloana, sa fac doar anumite exercitii.

| Felys a răspuns (pentru kisca123):

La fotbal pot aparea diverse accidente,cazaturi care deasemeni pun coloana in pericol, cred ca in situatia ta ar fi mai bine sa temperezi aceste activitati, poti face sport doar sub indrumarea unui specialist care sa tina cont de situatia ta medicala, in general fara prea mari riscuri, asta daca nu vrei sa devii un suferind toata viata