| Tcrinaaaaa a întrebat:

Bună seara am 25 de ani de ceva timp ma confrunt vu stari mai nasole, tot timpul cred ca am probleme cu inima Deși am făcut 2 electrocardiograme, și am observat ca îmi creste greu și rar parul de pe picioare, a mai pățit cineva asa? Am un disconfort în piept, ma dor puțin gambele,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Electrocardiograma nu este o investigatie atata de precisa in anumite probleme ale inimii, de aceea recomand sa faci un ecograf cardiac care este un aparat de mare precizie, adevarat aceasta investigatie este MULT mai scumpa comparand cu orice EKG
Acest ecograf cardiac impreuna cu consultul medicului te vor elucida daca ai sau nu o problema cardiaca
Daca in urma acestor investigatii precise se va descoperi ca nu ai nimic, cum intuiesc eu, atunci se poate afirma ca suferi de anxietate si implicit ipohondrie, iar in acest ultim caz este de mers la medicul psihiatru care poate trascrie tratament adecavt contra depresiei/anxietatii
legat de cresterea parului pe picioare nu vad nicio legatura intre acest lucru si disconfortul din piept
durerea de gambe iarasi poate fi ceva din domeniul circulatiei sangelui, sau poate fi ceva asupra caruia am actionat fizic, de exemplu daca am primit o lovitura cand jucam fotbal
Recomand sa mergi intr-o prima faza la medicul de familie, acesta va sti ce recomandare sa iti faca si sa iti dea trimitere catre medicul specialist cel mai adecvat pentru simptomele pe care le prezinti

| Tcrinaaaaa explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult, deși am făcut nenumărate analize, majoritatea doctorilor au spus ca am anxietate. La inima mi-a ieșit o ușoară aritmie.Dar tot timpul ma gândesc numai la moarte. M-am saturat de stările astea uneori sunt bine am chef de viata și brusc mise schimba starea. Mulțumesc pentru răspuns!

| Simpatic a răspuns (pentru Tcrinaaaaa):

Incearca sa mergi la un consult la medicul psihiatru, stiu ca exista prejudecati in Ro fata de cei care apeleaza la psihiatru dar ele sunt total gresite.
Marea majoritatea a celor care apeleaza la psihiatru nu sunt oameni bolnavi mintal ci sunt oameni cu diferite tulburari precum depresia, deci nu oameni cu afectiuni psihice ci cu tulburari psihice, este o mica mare diferenta.
Te asigur ca te poate ajuta in lupta cu anxietatea!