| Robert_Vlad_1991 a întrebat:

am 25 de ani si m-am lasat de fumat acum 1 luna jumate si lucrez intr-un azil de batrani in Anglia. De 6 zile tusesc ingrozitor in sec fara expectoratie. Intre timp am fost la un doctor aici si mi-a spus sa iau paracetamol si ibuprofen, niciun efect nu pot dormi noaptea din cauza tusei ma doare pieptul, ma mananca urechile si cateodata in spate cand tusesc. Mi-am cumparat dintr-un magazin MUCUS COUGH sirop si BRONCHO STOP sirop. Am baut de 3 ori cate 15 ml din BRONCO STOP tin sa mentionez nu am intrebat vreun doctor daca e bine sa beau aceste siropuri, sunt singur aici va rog ajutati-ma cu un sfat, va rog mult. multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Mie imi miroase a bronsita. Sau pe acolo.

Ala ti-a dat ibuprofen si paracetamol sperand ca o sa te vindeci singur.

Dar se pare ca nu e cazul tau.

Din nou la doctor pentru antibiotice.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate nu are legatura cu fumatul, ai luat o viroza. Suge o bobita de propolis ca pe guma si vezi aici -
http://www.csid.ro/......-11379076/

| ALGator a răspuns:

Nu cred că e vreo problema. Acele siropuri ajută expectorația. Paracetamol îți calmează suferința. Nici una nu vindecă. Dacă e virus, se vindecă de la sine.
Asta era treaba doctorului.
Cînd mai ai necazuri poți întreba de medicamente la farmacie, pentru că acolo primești și sfaturi.
Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Am fost o data la un doctor si mi-a zis o chestie "daca un doctor nu reuseste sa iti rezolve probleme, du-te la inca doi ".
Ai inteles ideea.

Bafta!

| Jaquelineeremia a răspuns:

O prietena are la fel doar ca ea fumeaza de foarte tanara. De curand a ramas insarcinata si nu vroia sa afecteze sarcina asa ca s-a lasat de fumat. A patit exact la fel. S-a dus la farmacie si a cerut nicorette spray. Nu stiu daca in Anglia gasesti dar ar fi bine macar sa incerci. Dupa ce a cumparat spray-ul tot a tusit primele 2 zile dar dupa aia gata. Acel medicament te face sa te opresti din tusit+ te ajuta sa te lasi de fumat. Cand esti stresat (majoritatea oameniilor fumeaza din stres) si ai nevoie de o tigara, da-ti un spray in gura si iti trece.

| Anonim19961996 a răspuns:

Asta se intampla cand brusc te lasi de fumat, deoarece din plamani se elibereaza toate formele negative de cand fumai, nu trebuie sa te sperii, va trece de la sine!

| Vs_Vitalie_1999 a răspuns:

Ocupate cu sportul fizic, o sa ajute, uveriaiu!