| mihaela_7444 a întrebat:

Ma doare ingrozitor sanul stang. am fost la doctor dar nu ma palpat doar ma consultat si mi-a dat sa beau niste pastile gen paracetamol ibuprofen. dar tot ma doare. mie foarte frica sa nu am cancer am doar 21 de ani si un copil de 1 an jumatate as rasp de la cine stie sau a trecut prin asa ceva. mihaela

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci o ecografie mamară, tomografia o faci după 30 de ani.
De asemenea, markerii tumorali te ajută să știi dacă este o formă de cancer. Nu sta și fă analiza din sânge.
Sănătate.
Pa, pa.

| EmaS a răspuns:

Durerile de la nivelul sanului sunt o problema obisnuita a femeilor tinere care au inca menstruatie (cicluri menstruale). Sunt mult mai putin frecvente la femeile in varsta. Durerile pot fi localizate doar la unul dintre sani sau la ambii. Aceste dureri pot aparea si disparea sau pot dura mai multe saptamani, chiar si luni. Cauze Printre cauzele multiple care pot determina dureri sau sensibilitate la acest nivelul se numara: - modificarile hormonale care apar la menstruatie - retentia lichidiana (de apa) care apare la menstruatie - traumatismele sanilor - graviditatea - alaptarea - infectia glandei mamare - cancerul de san (nu este o cauza frecventa a durerilor de san). In cazul in care femeile prezinta dureri prelungite la nivelul sanilor sau care apar si dispar, se recomanda consultul unui medic ginecolog.

| BGDs a răspuns:

Du-te la altul care te si palpeaza. Doctorul la care ai fost nu prea isi ia in serios meseria daca nu ti-a facut si examenul clinic. La varsta ta e recomandat sa faci ecografie de san ca sa vezi daca ai vreun nodul. Daca zici ca te doare, atunci e posibil sa fie si umflat si putin rosu si inseamna ca e o infectie. Probabil ai mastita acuta. Nu mai astepta si du-te la chirurgie ca ei ar trebui sa stie ce sa iti recomande

| FallenRichard a răspuns:

Neaparat la medic, altul care stie ce face, nu este de lasat!

| Jigsaw a răspuns:

Doamne fereste de cancer!

| chiruioana a răspuns:

Cu siguranta iti poti rezolva problema cu produse naturale pe baza de aloe vera. Suna la nr.tel.0743115140, pentru mai multe detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! În problema asta nu merge să te iei după una sau după alta. Du-te la medicul de familie şi cere-i trimitere la o mamografie. Dacă încă mai alăptezi sau de abia ai încetat alăptarea, asta poate fi cauza şi tratamentul e corect. Poate fi şi altceva, numai controlul de specialitate este edificator. Sănătate!