| mirela_6494 a întrebat:

Buna seara,
Am 37 ani si-mi doresc un copil. Ultima menstruatie a fost pe 5/6 Febriarie, si in mod normal tine 25 zile. Au trecut deja 7 zile de intarziere (lucru care nu s-a mai intamplat pana acum, de obicei apare mai devreme, dar nu mai tarziu) am facut teste de sarcina si toate au iesit negative, este posibil sa fiu insarcinata? In luna ianuarie am facut un tartament cu Flagyl si Ofloxacina pentru BPI.
L-am contactat pe doctor si mi-a spus sa mai astept 1 saptamana si daca tot nu vine sa merg la cabinet.
Intrebarea mea este daca aceste teste negative pot fi false? Nu am alte simptome de sarcina: nu ma dor sanii, nu sunt dureri pelvine, doar usoare ameteli si nevoia de a urina mai des.
Astept raspunsul dvs.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Testele nu dau indicatie 100%, ca orice, mai au cateodata si eroare.
Testele se fac dupa min. 2-3 saptamani, perioada cat trece pana la substantelor ce apar la sarcina si care se sesizeaza in organism.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se poate ca testele negative sunt false. Eu te sfatuiesc sa mai iei un test de sarcina pe care sa-l faci maine din prima urina de dimineata (ar fi cam ziua a 8 a de intarziere). Rezultatul lui ar trebui sa fie concludent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Mirela! Multi medici din Romania nu iti dau prea multe explicatii si asta este rau.Nu stiu in ce masura te pot ajuta, dar am sa incerc.Sa incepem cu partea pozitiva a lucrurilor si anume, ca testul, daca este facut foarte devreme, poate sa nu fie 100%. Cred ca acesta este motivul pentru care, medicul te-a chemat la el dupa o saptamana.
Partea rea a lucrurilor poate sa fie, ca ai o problema medicala, ai trecut printr-un stress foarte puternic in ultima perioada, ai ajuns la varsta cand nu ti-au mai ramas multe ovule si menstra incepe sa apara din ce in ce mai rar si exemplele pot continua.Parerea mea este ca ar trebui s-o iei mai in serios daca vrei sa ai copii, pentru ca nu stim niciodata cand ni se termina numarul de ovule. Chiar daca esti inca tanara, nu uita ca sunt fete care sunt private de ovule de la o varsta foarte frageda. Poate ar fi bine sa consulti un specialist care este doritor sa te ajute.Despre simptome pot sa-ti spun ca ar putea sa apara si mai tarziu.Multa bafta si sper ca ingerasul sa vina cat se poate de repede.