| Tudorachi_Daniela_1990 a întrebat:

Am fetita de 6 ani si ii curge cateodata ceva galben si miroase. Am fost la medic si mi-a spus ca are infectie urinara. I-am dat urinal, i-a trecut si acum iar a inceput. Ma poate ajuta cineva, va rog, ce sa-i dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Care este distanta dintre perioadele de aparitie a infectiei urinare? Exista posibilitatea ca acea infectie sa recidiveze adica sa ii apara din nou. Trebuie sa aiba grija la igiena intima intrucat este un factor foarte important care daca este respectat previne aparitia infectiilor urinare. Nu iti recomand sa ii administrezi nimic fara o reevaluare medicala intrucat organismul copiilor este diferit de cel al adultilor si atunci trebuie prudenta mare in administratrea tratamentelor. S-ar putea sa fie nevoie sa i-se administreze antibiotice pe langa Urinal; aceste antibiotice se dau pe seama tipului de agent infectios care a provocat acea infectie urinara. Iti recomand sa ii faci o urocultura cu antibiograma in urma careia sa se depisteze care este agentul infectios care a produs infectia urinara si dupa caz sa i-se administreze un antibiotic adecvat.