| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face sex daca am avut infectie urinara? Mi-a trecut dar nu am luat antibiotic ci Urinal Akut..si ma gandesc cumva sa fie doar pe moment si sa nu ma fii vindecat complet, daca as face cu prezervativ? Am tot felul de ganduri ciudate

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomand, pana nu mergi la medicul UROLOG sa aflii ce probleme ai, daca este infectie urinara, daca este piatra la rinichi, daca este un BTS, ca-n functie de ce ai, poti sa suferi, sa imprastii infectia samd.

| adiiiinaXD277 a răspuns (pentru Violleta2022):

Astazi cand am mers la toaleta de dimineata m-a durut putin cand am urinat, in rest toata ziua nu am mai avut nimic nicio durere urina normala. E ceva normal? Suntem in pauza de 2 luni si nu prea putem sa ne mai abtinem straight face

| Violleta2022 a răspuns (pentru adiiiinaXD277):

Mergi la urolog si vezi ce ai, ca nu-i de joaca cu asa ceva.
Si avand sex te tot reinfectezi d ela ea si tot asa.

| adiiiinaXD277 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am vorbit si cu mama si nu vrea sa iau antibiotic, vrea sa beau numai ceai si apa, sa ma feresc de frig etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru adiiiinaXD277):

Atunci intreab-o pe mama ta cand iti va da voie sa faci si sex... daca este baiatul mamii.

| adiiiinaXD277 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt fata happy si mama nu stie ca nu mai sunt virgina, nu vreau sa afle acum! Te intreb pe tine, se poate face daca ne protejam?

| Violleta2022 a răspuns (pentru adiiiinaXD277):

Pana la vindecarea completa nu-i recomandat sa ai sex, fiindca uretra femeii nu este ca la barbati in penis, deci prezervativul protejeaza numai vaginul dar nu si uretra femeii (care-i o gaurica mai sus decat vaginul).
In orice caz, ca sa te vindeci trebuie sa mergi de urgenta la ginecolog, pentru analize complete si tratamnet adecvat.
La nevoie, daca si barbatil este infectat si te-ai contaminat de la el, trebuie sa faceti amandoi tratamnetul si abia dupa vindecare sa faceti sex.

daca tot amani sa mergi al medic, infectia netrata duce la inflamarea organeor interne si poti sa ajungi in urgenta, iar mama ta afla atunci tot, nu doar ca nu amie stivirgina, dar posibils a fii luat o boala cu transmitere sexuala.
la Ginecolog poti merge daca merge singura daca ai peste 16 ani.
Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Mai asteapta o perioada inainte de a te apuca din nou de sex, asa e cel mai intelept.

| MagureanuOlecoOvidiu a răspuns:

Mai bine mai astepti. Risti sa-i transmiti si lui, ceea ce ai tu si e pacat...

| adiiiinaXD277 a răspuns (pentru MagureanuOlecoOvidiu):

Infectia urinara se poate transmite prin sex? Nu stiam sad

| MagureanuOlecoOvidiu a răspuns (pentru adiiiinaXD277):

Da, si prin sex...
Candida spre exemplu, se transmite si prin sex...

| adiiiinaXD277 a răspuns (pentru MagureanuOlecoOvidiu):

Pai si daca ne protejam?

| MagureanuOlecoOvidiu a răspuns (pentru adiiiinaXD277):

Exista doctori. Cere-le sfatul...