| AjutorNeconditionat a întrebat:

Am început sa mananc sanatos in ultimul timp(1 luna) și de la 66 kg am ajuns la 61. Incerc sa ma mențin sun 1200 kcal! Problema este ca încep sa ma simt vinovata dacă mananc intr-o zi mai mult decât de obicei! Incerc sa mananc foarte putin și Rar mestec ceva iar apoi scuip deoarece consider ca e mai bine asa...credeți ca dacă mananc sanatos iar intr-o zi mananc mai mult ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu, dar slabire nu va mai fi si iti vei mentine greutatea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să nu scuipi căci este păcat să arunci mâncarea.
Dacă mănânci rar puțin mai mult nu este nimic grav.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu e cam putin 1200 kcal? Si de ce sa mananci "foarte putin", mancat sanatos NU inseamna sa mananci putin.

Du-te la un nutritionist, tu acum faci o mare cretinitate in urma careia doar tu o sa ai de suferit (ca toti idiotii care se infometeaza sau incearca diete de pe net).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind Ceausescu facuse ratii de vreo 1700 parca, toti zic ca dictator, ca foame, ca tralala. Acum care mai de care va infometati ca timpitii si va mai si faceti probleme. Du-te frumos la un nutritionist si lasa timpeniile astea cu mestec si scuip si mai ales 1200 de calorii! Tu parinti nu ai?

| Sn4k3 a răspuns:

Fii in deficit caloric si slabesti. Nu te ingrasi intr-o zi.

| Kevinn2000 a răspuns:

Dacă mănânci o zi 1.200 calorii și o zi 1.600 să zicem, și tot așa, cred că nu te vei îngrașa și nici nu vei slăbi, dar totuși, cred că mai bine îți fixezi un număr de calorii. Din câte văd, nu prea îți ajung 1.200, încearcă timp de o săptămână cu 1.400 de calorii pe zi și vezi dacă rezultatele sunt bune pentru tine.

| AjutorNeconditionat explică (pentru Kevinn2000):

Stai putin..eu mananc cam 800-900. Nu ajung deloc la 1200.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru AjutorNeconditionat):

Scuze, cred că am înțeles greșit.
Dar totuși, mănânci prea puțin, încearcă să mănânci măcar 1.000 - 1.100 pe zi și vezi dacă e ok așa.

| STEGARUL a răspuns:

Nu pățești nimic, intr o dieta deficitara caloric este permis sa faci execpetii dar sa nu depășească mai mult de 200kcal fata de 1200, daca în ziua aceea ai face sport sau efort fizic ar fi perfect