| Mihaela6172 a întrebat:

Bună seara, am mâncat de la mcdonalds de câteva zile și mi s-a iritat pielea pe mâini de mă mănâncă, lucrez și la spital ingrijitoare, m-am spălat pe mâini și cu gel dezinfectant nu știu de la ce mi-a ieșit roşeaţa pe mâini, ori de la mâncare, ori de la gel, ce pot folosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu se intelege exact cand ai mancat la McDonald's? acum cateva zile? daca era vorba de o alergie aceasta se manifesta in cateva ore nu cateva zile, zic
nu se intelege ce fel de roseata este pe maini? una este urticaria data de alergia alimentara, apar bubite pe tot corpul (sau in orice caz apar aleatoriu pe corp), aici ma refer la alergia data de un alergen continut in ceea ce ai mancat,, si alta este iritarea pielii care poate sa fie in directa legatura cu anumite substante cu care ai intrat in contact, solutii de curatare de exemplu chimice, de aceasta data putand fi vorba de o dermatita de contact
daca tot lucrezi la spital nu ar strica sa te vada un medic

suntserios
| suntserios a răspuns:

De la mancare sigur nu cred, daca aveai o alergie la mancare aveai pe tot corpul.

totusi daca lucrezi in spital sigur te poate sfatui un medic

| alina2k18 a răspuns:

Sigur ai avut contact cu ceva alergen si ai dezvoltat o dermatita de contact alergica.
Nu e de la mancare.
Nu ai sectie de dermato in spital sa te vada un medic sa iti confirme daca e vorba de o dermatita?
Foloseste manusi cand ai contact cu substante de curatare, indiferent ca esti acasa sau la serviciu.
Incearca https://comenzi.farmaciatei.ro/......in-p302700
Sau acest balsam f eficient dar un pic piperat la pret https://comenzi.bebetei.ro/......ol-p383054

| ReddY25 a răspuns:

Evită să mai consumi fast-food-uri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mâncarea" de la McDonald's este Absolut pur chimicalele cancerigene care distruge sănătatea și viața omului și te poți îmbolnăvi de inimă și de obezitate garantată 100%la100% nu mai mâncați din astfel de locurile va îmbolnăvește sănătatea și viața și puteți face diabet Doamne ferește și încă vreo 5 boli sigure de la "mâncarea"" ultraprocesatele pline de chimicale și cancerigene. Loați și făceați acasă mâncară sănătoasă de voi atâta cât ne putem și noi permite și cât ne permitem sa mâncăm într-adevăr mâncare nu ultraprocesatele lor care ne îmbolnăvesc si ei fac miliardele pe urma sănătății noastre.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre tu înțelegi ce scrii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Vreți să-ți traduc fiule?

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

E suficient sa scrii corect si coerent in limba romana si o sa inteleg din prima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Am înțeles fiule o zi bună să ai.

| MihaiMB a răspuns:

Nu poate fi de la mâncare în niciun caz.