| RobertG101 a întrebat:

Am o forma usoara de schizofrenie paranoida pe care o tratez cu 25 mg de Rispolept Consta. Recent am descoperit ca din cauza la cosmaruri frecvente nu am un somn bun si odihnitor, numai ca eu nu mi-am dat seama de asta pana acum ca am cosmaruri deoarece sunt sigur ca tratamentul le acapareaza intr-un fel. Rugamintea mea pentru voi e sa aflu cat mai rapid cum sa scap de cosmaruri, deoarece m-am saturat sa ma trezesc obosit si sa-mi strice restul zilei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca ai cosmaruri, nu mnai lua medicamente pana sa inceteaza cosmarurile! In locul medicamentului ar trebui sa bei 1-2 cani de ceai cald de tei cu o felie de lamaie si vei avea un somn relaxant si odihnitor! Inainte de a bea ceai inainte de culcare, fa-ti mai intai o baie calda sau un dus rece!

Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns:

Din cîte văd, 1℅ (puțini)din cei care iau Rispolept pot avea coșmaruri. Discută cu medicul care ți a prescris sau cu un farmacist dacă nu există un înlocuitor fără acest efect.
Sănătate!

| ALGator a răspuns:

Mai văd că doza normală de întreținere e 25 mg la 2 săptămâni (medicul poate prescrie și mai mult). Înseamnă că tu iei dublu?
Poate o reducere la jumătate te-ar ajuta?

Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns (pentru RobertG101):

Succes :-)