| ForeignO a întrebat:

cryingBuna Seara

Am o mare problema! Mi s-a infundat urechea!cryingNu stiu ce sa fac! Nu poot sa merg la ORLdeocamdata, exista cateva tratamente? Sau am auzitde o solutie cu care te dai in ureche si se topeste secretia. Este o senzatia total neplacuta, parca as vorbi din canal!crying

Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| drpopa a răspuns:

din ceea ce ai expus cel mai probabil e vb despre un dop de cerumen nu incerca sa faci singura spalaturi auriculare acest gen de manevre facute acasa fara experienta pot duce la afectarea timpanului(ruptura, perforatie)sprayurile otice pe care le poti folosi sunt -Audispray, Audiclean, Aurecon,. bineinteles ca este important si consultul orl pentru a stabili exact diagnosticul, deoarece daca este vb despre o infectie a urechii -otita se impune si un tratament antibiotic.

7 răspunsuri:
| madalinutza a răspuns:

I-a un betzisor pentru urechi si pune pe el apa oxigenata
daca nu ai atunci se poate si cu apa normala
si incearca sa te curetzi cu betzisorulhappy

| Zâmbărici a răspuns:

Poate ai un dop de ceara sau chiar otita.

Iti recomand sa mergi la ORL.
Numai el te poate indruma.

byekiss

| DeNyyy a răspuns:

Da.stiu senzatia. poti sa faci cum a zis gabriela. cu apa oxigenata dar daca nu iti cedeaza pana maine dimineata du-te la orl. ca poate ai un dop.si daca diseara te doare incearca sa iti incalzesti niste sare si sa ti-o pui intr-un tifon. apoi sa ti-o pui pe ureche

| hrdcore a răspuns:

Spreiul de care zici se numeste audi-sprei

| ForeignO explică:

@Gabriela

Cum adica cu apa oxigenata?

| madalynaaa a răspuns:

Arata la tv ceva de genu` AUDI... am uitat precis cum, ori pe kanal D am vazut ori pe acasa tv

| oky a răspuns:

Apa oxigenata