| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema si nu stiu ce sa mai incerc :I imi cade parul in fata foarte mult deja se vede pielea capului find foarte rar parul...
Va rog sa mi spuneti ce pot sa fac sa nu mai cada.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

De Vichy Dercos Aminexil am auzit si eu. O prietena a folosit acest produs, in urma caderii excesive a parului, din cauza stresului.
A fost foarte multumita de rezultate! Si uimita de reusita!

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ei bine, imi pare bine ca altcine a raspuns atat de amanuntit, multumesc notme. Si eu am mare nevoie de un tratament pentru par... din aceleasi motive. Imi pare rau ca nu pot spune inca ca am gasit un remediu. Dar necazul e ca ma las pe tanjala... si in privinta asta nu am consecventa... Dar parul imi cade de la 18 ani. Acum am 43. Ma mir ca mai am par de-o vinere si-o baie happy

doiny
| doiny a răspuns:

eu am folosit de la plafar un sampon foarte bun si ieftin impotriva caderii parului cu frunze de nuc si ginseng. mai poti folosi si o masca regeneratoare de la amway, de asemenea, foarte buna dar mai scumpa.

| lost.in.rain a răspuns:

Am auzit de la o cunostinta ca e foarte bun tratamentul complet de la Vichy. Este intr-adevar cam scump, dar merita!

| raisabanea a răspuns:

Va zic eu un tratament sigur. Dar sa il si urmati, ca nu este greu.

Intr-o sticla de 1/2 litru (de bere) sau nu incolora, se pune jumatate de pachet de ceai de brusture (frunze sau radacini, nu conteaza) peste care puneti alcool de 60 grade de la magazine, nu din alta parte. Lasati la macerat (la intuneric) cam 7 zile. Dupa ce va spalati pe cappuneti in causul palmei cam o lingura din acea tinctura si dati pe parul usor tamponat in prosop (deci nu ud cum ati iesit din baie) si frectionati radacina parului bine. Nu va mai clatiti. Parul are o stralucire deosebita si nu mai cade cam dupa a 3 sedinta. O sa mai vorbim sa vedeti daca nu o sa fiti multumit (a).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa iei vitamina A, vitamina E, Ca coral si fier. Cate o tableta in fiecare zi. Poti adauga si crom. Nu lua complexe de vitamine! Acestea contin B uri si o sa iei in greutate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru caderea parului cred ca cel mai bine e sa consultam un medic dermatolog, eu mi-am facut programare joi, abia astept sa vad ce zice, o sa va spun si voua.

| camino a răspuns:

Daca esti barbat adult si mostenesti chelie de la cineva din familie, singurele tratamente care functioneaza sunt finasteride (pastile) si minoxidil (lotiune).

Finasteride poate afecta viata sexuala, dar Minoxidil nu are efecte adverse (cel putin la mine).

Il poti procura de aici - http://www.minoxidil.ro

| Moany a răspuns:

1. 500g de praf de cedru, 2 galbenusuri de ou, zeama de lamaie. Este indicata atat pentru cadere cat si pentru matreata. Eu nu am gasit pulbere si am inlocuit cu ulei de cedru, se gaseste in plafare la cca 3, 5 lei sticluta de 10 ml. Cu acest amestec se maseaza pielea capului timp de 15 min, ideal inaintea fiecarei spalari timp de 1-2 luni.

2. 30-40 ml de ulei de masline, 1-2 catei de usturoi pisat. Puneti pe o carpa sau tifon pasta si frecati scalpul sau zona pe care doriti sa va creasca sau sa nu va mai cada parul. Eu insa am ales sa prepar un macerat de usturoi dar nu in ulei ci in petrol, uleiul adaugandu-l la compozitia gata formata. Intr-adevar cat timp l-am folosit parul era mai rezistent si parea mai viguros, insa e greu de tolerat usturimea provocata prin frictionarea scalpului si mai mult de o ora eu nu am rezistat, simteam ca ma arde. Probabil ca in acest fel activa circulatia. Nu m-au descurajat inconvenientele olfactive si nici usturimea, am sa il mai folosesc din cand in cand preventiv.

3. 2 grame de colesterol, doua grame de ulei de ricin, si un gram de ulei de lavanda, 195 de grame de alcool etilic.
Cu un tampon de vata umezit cu aceasta solutie tamponeaza radacina parului. Nu clatiti.
Uleiul de lavanda are rolul de a stimula circulatia dar si de a eliminara stresul despre care stim ca reprezinta un factor important implicat in caderea parului si aparitita firelor albe. Costa cca 8 lei sticluta.

4. cate 5 picaturi de: ulei de lavanda, ulei de jojoba, ulei de cimbru, ulei de ricin, ulei de masline. Daca tot se prepara numai pe baza de uleiuri, as adauga si ulei de trandafir
care previne şi combate căderea prematură a părului, întăreşte rădăcina, degresează pielea capului, împiedică formarea mătreţii. Masca se recomanda sa fie aplicata printr-un masaj de 5 minute la radacina parului si apoi sa fie mentinuta timp de jumatate de ora. Se spala apoi parul cu sampon si balsam si se recomanda clatirea cu apa si lamaie (o lamaie la un litru de apa), apa si otet (10 picaturi de otet la un litru de apa).
Singurul nementionat anterior este uleiul de cimbru, cca 7 lei 10 ml pe naturaplant.ro. Acesta prezinta beneficii in special pentru radacina firului de par pe care o fortifica si totodata ii imbunatateste circulatia si aportul de nuntrienti. Astfel ca, indirect, contribuie la regenerarea parului si la fortificarea acestuia, caci daca radacina este sanatoasa si tonica, din ea va creste un fir de par sanatos.