| ᶅᵒᴥᵒPedobeărᵒᴥᵒᶅXD a întrebat:

Buna seara.
Am o problema cu unghia de la un picior.De fapt sunt de la ambele picioare.
Sunt rosii,in carne(daca le tai,cresc tot in carne), miros chiar daca ma spal des pe picioare si ma dor cand le ating. :c
Celelalte unghii nu sunt galbene/exfoliate, nici cele care am coltul in carne.Doar la unghiile de la ambele picoare au problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Pot indica multe probleme dermatologice ingalbenirea unghiilor de la membrele inferioare pot indica mai multe probleme.
Este cel mai indicat sa consulti un medic pentru ca pot pleca boli destul de grave de la aceste semne.

Sanatate!

| ᶅᵒᴥᵒPedobeărᵒᴥᵒᶅXD explică (pentru DraudeS):

Vroiam sa spun ca nu sunt galbene/exfoliate.Nici una din unghii nu sunt galbene, nici cele care am coltul in carne, greseala mea.

| DraudeS a răspuns (pentru ᶅᵒᴥᵒPedobeărᵒᴥᵒᶅXD):

Buna seara!

Am interpretat si eu gresit, da.
Atata timp cat tai unghiile si nu sunt lasate sa intre in carne prea adanc nu prezinta nici un pericol.

Sanatate!

| CopiluProblema a răspuns:

Si eu am avut problema asta si tocmai ce mam operat acu 1 luna,in primul rand si tu faci aceeas greseala,iti tai unghiile ca la degetele de la maini,mai exact rotund, ar trebui sa faci cum am facut si eu, m-am dus la spital la pediatrie, m-a vazut doctoru mi-a pus betadina si bandajat cam o saptamana ca sa scap de infectie dupa m-a operat.Sa stii ca doare operatia dar o sa merite cand o sati revii, dupa o sa stai acasa cam 1 saptamana dupa poti sati reiei activitatea, va trebui sa ti degetele bandajate si sa mai pui tu betadina (este un dezinfectant puternic, nu te ustura nimic). Unghile la picioare trebuiesc taiate drept nu rotund ca la maini, trebuiesc lasate colturile si sa mai dai masezi colturile si sa mai tragi de carne sa creasca drept, nu in carne..Cam asta a fost la mine, sper ca te-am ajutat.