| OvisOvidiu a întrebat:

Buna seara.
Am o problema de ieri ...am mancat niste supa pe la ora 15:00 si dupa ceva ore am inceput sa fac diaree si gaze multe si intestinele imi chioraiau, astazi este putin mai rau simt o jena, o apasare la abdomen jos cam pe unde este vezica dar nu este durere..imi este frica sa nu am ocluzie intestinala am 19 ani si cativa ani eu aveam un obicei prostesc cand ma leganamsi poate s-au incurcat intestinele luni am sa merg la doctor dar pana atunci ce ar trebui sa fac? Este ceva grav? Simt cum imi stau bule de aer pe intestin dar nu le pot elimina tot mereu si uneori am senzatia de a elimina scaun dar nu pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ocluzia intestinala ar putea apare cand esti constipat mai mult de 7 zile, ori tu ai avut diaree, nu constipatie.
In cel mai rau caz, cand ai 5-10 scaune pe zi, poti face dezinterie, dar in nici un caz ocluzie intestinala!
Cat priveste laganatul tau, poate-i cazul sa te potolesti, daca mai spui ca ai si 19 ani, ar trebui sa ai putina vointa sa nu te mai comporti ca un copilas de 2-3 ani.
Cat despre intestine incurcate din cauza leganatului, nu mai spune nimanui, ca vor rade de tine, asa ceva nu se poate intampla, ca nu am mai legana bebelusii, nu ne-am mai da in leagan si ne-ar fi frica sa ne rostogolim in pat, cand dormim. Deci, nu mai spune la nimeni, ca-i rusine!
Dar, sa revenim la ce ai mancat ieri, care ti-ar fi putut provoca gaze si diaree, ca supa in nici un caz nu poate face diaree, gandeste-te bine ca ceea ce ai mancat ori nu a fost proaspat, ori ai amestecat 2 feluri care nu sunt compatibile.
Pentru diaree, un remediu foarte rapid si usor: bea 2-3 cani de ceai de sunatoare, cald spre fierbinte!
Evita pentru urmatoarele zile sa manci: fructe, cartofi, mazare, fasole si varza, branza proaspata. Evita sa bei: sucuri de orice fel, apa garbogazoasa, bere, lapte si alcool.
Daca ai gaze intestinale, mai poti lua carbune medicinal activ, din farmacie, costa foarte putin, dar te scapa de gaze imediat.
Sanatate maxima!

| OvisOvidiu explică (pentru Violleta2022):

Mersi de raspuns am sa tin cont, dar nu ma mai legan acum, ma leganam acum ceva ani.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cacate cu putere, stai pe buda si cateva ore daca e necesar, odata ce eliberezi ce ai pe acolo, te vei simtii minunat.

Surse: Propria experienta.

| andreeatudor a răspuns:

Buna, cel mai bine ar fi ca maine sa mergi sa consulti un medic. Parerea mea e ca nu ar fi atat de grav dar acu vezi cand vei merge la medic. o seara frumoasa