| MorganaM a întrebat:

Am o problema groaznica, ce le chinuie doar pe femei. Am cistita. Am fost la medic, 2 de fapt, fiecare mi-au dat tratamente si tot nu mi-a trecut. cum stau cu fundul pe ceva rece, imi e frig la picioare, sau pur si simplu e frig afara, imi vine sa merg la baie incontinuu si ma ustura cand merg la baie. E groaznic. Am evitat sa ma imbrac subtire, port mai mult haine care imi vin putin peste fund, mereu ciorapi mai grosi si evit sa ma expun la frig, dar totusi, cum e mai frigut afara, desi sunt imbracata gros, iar ma apuca aceasta problema. Ce sa mai fac?
Sunt disperata, nu mai pot trai asa...
Initial m.am dus la medicul de familie, iar dupa cateva luni, vazand ca nu mi-a trecut, am mers la spitalul judetean, alte medicamente, mi-a trecut cat a tinut tratamentul, apoi cum a venit un frig, iar m-a apucat... Ultima data m-am simtit rau si am avut impresia ca mi-a paralizat maxilarul. Medicul de familie a spus ca cel de la judetean mi-a dat niste medicamente ce ar trebui sa afecteze doar ficatul, si ca nu intelege de ce mi-a amortit asa tare maxilarul. (nu inteleg de ce mi-ar fi dat asemenea medicamente periculoase... Medicul de familie a spus sa nu le mai iau un timp destul de indelungat. Oricum am zis ca nu le mai iau in veci! ) In cele din urma, mi-a trecut acea usoara 'paralizie' - cand vorbeam, imi era tare greu sa pot pronunta efectiv cuvintele - clar si repede.
Acum chiar nu stiu ce sa ma mai fac sad Si nu pot trai asa toata viata... Va rog sa ma ajutati, mai ales voi, fetelor, de puteti si ati trecut prin asa ceva sau cunoasteti persoane care au trecut.
Va multumesc pentru timpul acordat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina1234555 a răspuns:

Încearcă si remedii naturale, bai cu bicarbonat. Eu am luat uractiv cu albastru de metil si a functionat perfect. Succes si multa sanatate.

| MorganaM explică (pentru alina1234555):

Multumesc mult. Uractiv cu albastru de metil, cum il folosesc? e o solutie si fac bai cu el?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai trataţi AIUREA, după cum v-a spus unul sau altul, ori aţi "auzit" pe la diverse reclame!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită şi despre infecţia urinară la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

Toate cele bune şi multă sănătate!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

În altă ordine de idei : NU mai sta cu fundul pe ceva rece, iei nişte ciorăpei + pantaloni mai GROŞI, iei şosete mai groase + ghete/cizme îmblănite, eviţi să stai mult pe loc, etc!

De asemenea, medicul de familie TREBUIE să-ţi dea Trimitere la medicul specialist sau/şi la Laborator pentru analize de confirmare a diagnosticului prezumtiv - iar tratamentul ţi-l prescrie medicul specialist!
CERI Trimitere de la medicul de familie!

Şi NU aştepţi "cateva luni" ca să constaţi că tratamentul nu a avut efect - efectele trebuie să se vadă în 7-10 zile; în acest caz, te-ai ales cu o cistită cronică/recidivantă deoarece NU ai tratat-o corect la început sad

În plus, medicamentele au Prospect care trebuie CITIT cu atenţie; au diverse reacţii adverse,...
N-am idee ce analize/investigaţii ai făcut şi ce medicamente ţi-au fost prescrise ( schema de administrare ), etc.; deci, NU mă pot pronunţa!

| MorganaM explică (pentru bursuc001):

Stu. De cand am patit asta, adica acum 1-1, 5 ani, tot gros ma imbrac. Acum port 2 perechi de 'colanti' de iarma, si apoi peste - pantalonii. Am cele mai imblanite cizme si inalte, am fost nevoita sa imi fac schimbari mari in garderoba, fiind nevoita sa port haine lungi, care sa imi vina peste fund, iar mereu port sosete groase, in casa port peste si sosete de lana + papuci imblaniti de casa. Mai 'blindata' de asa nici ca se poate. Si la un moment dat, m-a apucat iar, de sapt trecuta. Nu s-a facut cu mult mai rece afara, dar nu stiu care altul sa fi fost motivul... Ca nu mai stau pe nimic rece sau ma imbrac subtire de cel putin un an de zile...
O sa merg saptamana asta la un specialist sa vad ce aflu.

| bursuc001 a răspuns (pentru MorganaM):

Mda, în acest caz, te îmbraci & încalţi adecvat şi NU aceasta este cauza happy

Putem exclude o răceală abdominală ( cauzată de frig ); deci, e posibil să fie vorba de o infecţie sad
Mergi la medicul de familie şi CERI o Trimitere la Laborator pentru analize de urină ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ) + o Trimitere la Urologie!

Dacă în urma acestor investigaţii NU se determină o infecţie urinară/o cistită, atunci te întorci la medicul de familie şi CERI o Trimitere la Ginecologie!
Acolo vei face un control şi un test de secreţie vaginală...

Dacă ţi se prescrie un tratament, rezultatele/vindecarea ar trebui să se "vadă"/producă în MAXIM 7-10 zile!
După 10 zile, dacă mai ai simptome neplăcute, te ÎNTORCI la medic pentru a schimba tratamentul!

Chiar dacă-ţi revi după tratament, este PREFERABIL să REFACI analizele pentru a fi SIGURĂ că infecţia a fost vindecată complet big grin

Multă sănătate!

| MorganaM explică (pentru bursuc001):

Multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru MorganaM):

Cu plăcere happy

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un specialist.

| alina1234555 a răspuns:

Sunt pastile

| MorganaM explică (pentru alina1234555):

Ahaa,am inteles. Mersi mult!