| Popescumaria11111 a întrebat:

Băiețelul meu are 2 luni si de cand s-a născut, zilnic sughite, foarte rau si de cateva ori pe zi. Medicul de familie si cei de la spitalul la care am nascut au spus că până intr o luna este normal, daca trage si aer cand mănâncă sau daca ii este frig. Însă de multe ori nu sughite din aceste cauze. Este normal? Dacă ar trebui sa merg la un control specializat unde ar trebui sa merg? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Doamnă, vă vorbesc în cunoștință de cauză, căci indiferent de vârstă, sughițul involuntar, a făcut ca mama mea să fie la un pas de moarte. Nu vreau să intrați în panică, dar căutați un neurolog. Este o cauză neurologică.
Aveți grijă de sănătatea celui mic!
S-ar putea medicul de familie să zică că nu este nimic neurologic, dar vă sfătuiesc să cereți trimitere la neurolog. Nu este o boală cu care să glumiți.

| Popescumaria11111 explică (pentru romeo78):

Multumesc mult! O sa facem investigatii!

| darrio2007 a răspuns (pentru romeo78):

Sunt cauze diferite. Nu compara un adult cu un sugar de 2 luni. Se pare ca ce i s-a spus de la spital este adevarat. Nu pune femeia pe drumuri degeaba.

| romeo78 a răspuns (pentru darrio2007):

Dacă nu știi medicină, nu te-ai confruntat cu probleme medicale nu mai scrie tâmpenii! Bolile nu țin cont de vârstă! Înainte de a scrie ceva, mai caută pe google despre boala respectivă!