| Safire17 a întrebat:

Am o problema: Prietena mea se simte rau : greata, varsaturi, frisoane, durere de cap, dureri abdominale frisoane. Am vorbit cu ea si a zis ca a mancat ieri numai 2 sarmale si azi salata cu cartofi. Acum intrebarea este: de la ce are aceste varsaturi? pentru ca a mai mancat inca de multe ori sarmale, cartofi si foarte des, salata... Spuneti-mi numai ce poate manca pentru ca e singura in casa si nu are medicamente, acum s-a intins putin in pat dar zice ca se simte din ce in ce mai rau, varsa si daca bea apa, trebuie sa faca si duş dar ii este frica sa nu i se faca rau in cada. ce sa fac / facem? mersi pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Eu as zice ca poate a facut o enterocolita de la mancare ceva nu a fost prospat sau contaminat cu bacterii care ajungand in stomac intestine dau senzatii din astea,trebuie sa mearga la medic pentru ca se deshidrateaza daca varsa atat,in prima faza sa nu mai manance nimic,pana nu mai varsa apoi poate incerca paine prajita si ceai de musetel,menta,orez sau zeama de pe el,biscuiti,covrig,un cartof fiert cu iaurt,mamaliga cu branza proaspata de vaca dar asta a doua zi sau cand e mai bine putin,sa ia metocopramid,debridad pentru refacerea florei intestinale,biotics, si algocalmin pentru durerile de cap, dar trebuie sa o vada si un medic sa mearga la urgenta.sa ne spui cum se mai simte zilele astea.

| Safire17 explică:

Roby, eu sunt din Timisoara si ea din Bucuresti

| Abh a răspuns (pentru Safire17):

Probabil este o criza biliara din cauza sarmalelor. Da-i No-spa si Metoclopramid, cate o tableta din fiecare sa daca nu se linisteste, sa mearga la urgente.

| robyiyo a răspuns:

Cel mai bun sfat ar fi sa stai pe langa ea, cand se duce la dus, si sa va duce-ti cat mai repede la un medic, pentru un consult. Problemele astea nu prea isi au raspunsul la noi.

| ninonino123 a răspuns:

Poate e gravida (Nu bagati prezervativele in masina de spalat! nu functioneaza, va zic din experienta) laughing