| lindsay a întrebat:

am si eu nevoie de ajutor...azi dimineata mi-au aparut niste bubite rosii (3) pe antebrat..nu ma mananca daca nu le deranjez. apoi au mai aparut vreo 2 si inca vreo 3 pe un picior. nu stiu ce ar putea fi. mentionez ca am mancat un sandwich cu shnitzel pe tren acum fiind la mare. st curioasa daca ar putea fi rubeola, bubat, rujeola...etc etc.si daca exista cumva un tratament rapid pentru ele avand in vedere ca abia am ajuns si am astept de un an sa vin. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blackcat99 a răspuns:

Ca sa verifici daca ai rubeola sau rujeola pune pe burta o compresa cu putin spirt si apa. Daca te ustura ia-o de pe burta. Daca ai rujeola /rubeola vei face febra, si vor erupe si celelalte bubite pe restul corpului. Nu exista tratament, doar ca sa amelioreze mancarimile, da-te cu alcool mentolat. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Laura0 a răspuns:

Hmm du-te la medic! ai avut rubeola, rujeola? se poate sa te fi intoxicat... oricum du-te la medic

| Laura0 a răspuns:

Se poate sa fie una dintre bolile copilariei

| Toxicℓσνє a răspuns:

Mie imi apar astfel de bubite de la soarebig grin

| Dragan_Adrian_1993 a răspuns:

Pff e de rau..asa a avut si bunicul meu si a doua zi a murit straight face